| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy przeznaczą więcej pieniędzy na pomoc socjalną

Firmy przeznaczą więcej pieniędzy na pomoc socjalną

O prawie 100 zł wzrośnie w tym roku odpis podstawowy do zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


Prezes GUS podał wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej pomniejszonego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe za 2008 rok. Wyniosło 2578,26 zł. Jednak w drugim półroczu było wyższe i wyniosło 2666,77 zł. A zgodnie z przepisami to wyższa z tych dwóch kwot jest brana pod uwagę przy obliczaniu odpisu podstawowego tworzącego ZFŚS.

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 70, poz. 335) odpis podstawowy na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnej płacy. Tak więc w 2009 roku jest to 1000,04 zł, tj. o 94 zł więcej niż w poprzednim roku. Inaczej jest w przypadku osób pracujących w szczególnych warunkach. Dla nich brane jest pod uwagę 50 proc. przeciętnej płacy, a jeżeli zatrudniona osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, wysokość odpisu podstawowego można zwiększyć o 6,25 proc. Daje to odpowiednio odpisy w wysokości 1333,39 i 1166,71 zł.

ZFŚS jest tworzony w zakładach pracy, które na 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Obowiązek jego tworzenia bez względu na liczbę pracowników mają natomiast jednostki budżetu państwa. Fundusz tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Każdy pracodawca musi do końca maja każdego roku przelać na odrębny rachunek bankowy 75 proc. równowartości odpisów, a resztę do 30 września.

Środki gromadzone w ZFŚS mogą być wykorzystane na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych i finansowanie działalności socjalnej. Tą działalnością są m.in. dopłaty do czesnego w żłobkach i przedszkolach, dopłaty do różnych form wypoczynku, bony, zwrotne lub bezzwrotne pożyczki, pomoc rzeczowa. Nie każdy pracownik może jednak otrzymać pomoc z funduszu. Warunki jej udzielania w każdym zakładzie pracy określa regulamin, który zawiera kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania ze środków ZFŚS.

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK