| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Firmy nie są zainteresowane pomocą z UE na restrukturyzację

Już w połowie województw firmy, które się restrukturyzują mogą składać wnioski o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


Województwo świętokrzyskie jest jednym z pierwszych, które ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków unijnych z dwóch poddziałań: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradczych dla przedsiębiorstw (8.1.1) oraz Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie (8.1.2).

Mimo iż termin naboru wniosków minął 23 lutego, konkursy są jeszcze otwarte. Pomoc adresowana jest przede wszystkim do firm przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, tworzących i wdrażających programy zwolnień monitorowanych.

Mimo sygnałów o narastającym w regionie kryzysie gospodarczym, zainteresowanie przedsiębiorców konkursem okazało się niewielkie. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach nie wpłynął żaden wniosek o dofinansowanie w ramach działania 8.1.2 dotyczący wsparcia działań restrukturyzacyjnych pracodawców. Na ten cel świętokrzyskie zamierzało przeznaczyć w tym roku 4 mln zł.

Natomiast w ramach poddziałania 8.1.1 wpłynęło pięć wniosków od firm, które chcą szkolić pracowników, m.in. w zakresie wdrożenia nowoczesnych systemów zarządzania, kosztorysowania budowlanego oraz obsługi nowo zainstalowanej linii produkcyjnej. Na poddziałanie 8.1.1 w województwie świętokrzyskim przeznaczono w 2009 roku 9 mln zł.

- Istotną barierą, która zniechęca pracodawców do występowania o środki z poddziałania 8.1.1, jest wymóg wkładu własnego. To są projekty objęte pomocą publiczną. W przypadku dużych przedsiębiorstw wymagany wkład własny musi wynosić nawet 75 proc. - tłumaczy Paweł Lulek, inspektor wojewódzki ds. promocji EFS w WUP w Kielcach.

Jego zdaniem w regionie dopiero zaczynają być odczuwane pierwsze symptomy kryzysu gospodarczego.

- Nie wszystkich przedsiębiorców stać na to, aby obecnie angażować swoje środki w realizację dużych projektów szkoleniowych. Minimalna dopuszczalna wartość projektu to 50 tys. zł, a wraz ze wzrostem tej wartości rośnie także obowiązkowy wkład własny - twierdzi Paweł Lulek.

Jak informuje ministerstwo rozwoju regionalnego, już 8 z 16 województw ogłosiło konkursy na wykorzystanie środków z UE na poddziałania 8.1.1 i 8.1.2

BEATA LISOWSKA

beata.lisowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »