REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko pierwszy przedsiębiorca nie zapłaci kary

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

Wniosek o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu będzie można złożyć, nawet jeżeli przedsiębiorca nie ma wszystkich dokumentów.

NOWE PRAWO

REKLAMA

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie upraszczające procedurę składania wniosków o złagodzenie kary za udział w niedozwolonym porozumieniu rynkowym. Ponadto Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował wytyczne w sprawie łagodzenia kar, które mają charakter praktycznego przewodnika dla przedsiębiorców podejmujących współpracę z Urzędem.

REKLAMA

Rozporządzenie reguluje procedurę składania wniosków o skorzystanie z programu łagodzenia kar - leniency. Dzięki niemu przedsiębiorcy, którzy podejmą współpracę z UOKiK i dostarczą dowodów na istnienie porozumienia ograniczającego konkurencję, mogą liczyć na zmniejszenie kary finansowej za udział w kartelu. Nowe rozporządzenie pozwala na składanie uproszczonych wniosków o skorzystanie z leniency.

- Przedsiębiorca, który chce przyznać się do udziału w nielegalnym porozumieniu, będzie mógł złożyć wniosek, nawet gdy nie ma wszystkich wymaganych informacji. Taka możliwość pozwoli mu zająć miejsce w kolejce chętnych ubiegających się o złagodzenie kary - tłumaczy Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK.

Wniosek taki będzie przyjmowany warunkowo. Przedsiębiorca zostanie zobowiązany do uzupełnienia go w wyznaczonym przez prezesa UOKiK terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To jest ważne rozwiązanie dla skruszonych, ponieważ wyłącznie przedsiębiorca, który przyzna się jako pierwszy i dostarczy dowód na istnienie kartelu, może liczyć na całkowite odstąpienie od kary. Spóźnieni mogą spodziewać się jedynie obniżenia sankcji finansowych - wyjaśnia Konrad Gruner.

Rozporządzenie doprecyzowuje, jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku o objęcie programem leniency. Są to dane na temat uczestników porozumienia, celu, dla którego zostało zawarte, oraz terytorium, które zostało nim objęte.

Dziś wchodzą w życie także wytyczne w sprawie łagodzenia kar za udział w kartelu.

- Przygotowane przez nas wytyczne są instrukcją dla przedsiębiorców. Chcemy, aby mieli oni gwarancję współpracy z Urzędem na każdym etapie postępowania - mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uruchomiono także specjalny numer telefonu, pod którym przedsiębiorca, jeszcze przed złożeniem wniosku, może uzyskać wszelkie potrzebne informacje na temat programu leniency.

- Przedsiębiorca nie musi się przedstawiać, nie musi też mówić, jakiego rynku niedozwolona praktyka dotyczy. Wystarczy, że poda istotę zachowania, które z jego punktu widzenia może kwalifikować się do programu leniency. Dzwoniąc na infolinię, można także umówić się na spotkanie w celu złożenia wniosku - tłumaczy Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Wniosek można złożyć pisemnie bądź ustnie do protokołu. W tym celu została także uruchomiona skrzynka internetowa.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA