| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy

Będą dłuższe okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy

Pracodawcy i związkowcy będą z rządem negocjować uelastycznienie czasu pracy i lepszą ochronę zatrudnionych na czas określony.


Związki zawodowe i organizacje pracodawców chcą rozmawiać z rządem m.in. na temat wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy, publicznych subwencji do zatrudnienia oraz ułatwień procedury ubiegania się o fundusze unijne. Tak wynika z dwustronnego spotkania partnerów społecznych oraz posiedzenia plenarnego Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. W zespołach przedmiotowych KT przedstawiciele rządu, pracodawców i związków będą teraz negocjować warunki oraz zasady ewentualnego wprowadzenia takich zmian.

W dobie kryzysu gospodarczego szczególne znaczenie mogą mieć propozycje dotyczące czasu pracy. Partnerzy społeczni zgodzili się na rozmowy w sprawie możliwości wprowadzenia kont czasu pracy. Dzięki temu rozwiązaniu pracownicy mogliby pracować w wydłużonym wymiarze w okresie zwiększonej produkcji. Rekompensatą byłoby proporcjonalne wolne w okresie dekoniunktury na rynku.

Związki i pracodawcy będą też rozmawiać z rządem o możliwości wydłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy do 12 miesięcy. Obecnie w większości firm nie mogą one przekraczać czterech miesięcy. Obie strony pozytywnie zaopiniowały też wprowadzenie ruchomego czasu pracy dla rodzin opiekujących się dziećmi.

Z rządem przedyskutowana też zostanie propozycja zmiany zasad zawierania umów na czas określony. Zgodnie z nią mogłyby one trwać maksymalnie 18 miesięcy. Po tym czasie z mocy prawa przekształcałyby się one w umowy na czas nieokreślony.

W praktyce to rząd zdecyduje, czy w czasach kryzysu gospodarczego zatrudnienie będzie dodatkowo subwencjonowane ze środków np. Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Związkowcy i pracodawcy chcą dyskutować również w tej sprawie.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »