| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja firmy na jednym formularzu

Rejestracja firmy na jednym formularzu

Za półtora miesiąca większość formalności związanych ze zgłoszeniem działalności gospodarczej będzie można dokonać w jednym okienku. Od czynności tej nie będą pobierane już żadne opłaty.


Od 31 marca 2009 r. rejestrując firmę lub uaktualniając dane wynikające z obowiązku, jaki nakłada na przedsiębiorcę ustawa o działalności gospodarczej, zamiast kilku oświadczeń, będziemy wypełniać jeden uniwersalny wniosek. Zgodnie z art. 24 pkt 2 lit. c) ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi (nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni - red.) wzór kompleksowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Dokument ten będzie jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do urzędu skarbowego (NIP-1), oraz zgłoszeniem jako płatnika składek ZUS (ZUA).

Ministerstwo Gospodarki zapowiada, że w opracowywanym formularzu znajdzie się również pole wyboru prowadzonej dokumentacji rachunkowej, które będziemy wypełniać zgodnie z dotychczasowymi wytycznymi zawartymi w formularzu NIP-1. Na szczegółowe informacje będziemy musieli jednak poczekać do połowy marca, kiedy to formularz będzie już gotowy. Obecnie w resorcie gospodarki trwają wciąż konsultacje m.in. z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz GUS, co do ostatecznej jego treści.

Wiadomo na pewno, że od czynności rejestracyjnej lub aktualizacyjnej, począwszy od 31 marca 2009 r. urzędy w całej Polsce nie będą pobierały żadnych opłat, jak miało to miejsce w niektórych gminach do tej pory.

Magdalena Łań z wydziału prasowego Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy zapowiada, że w Warszawie tzw. jedno okienko będzie funkcjonować we wszystkich 18 urzędach dzielnic bez konieczności wprowadzenia tam jakichkolwiek zmian organizacyjnych. Urzędnicy w urzędach dzielnicowych przyznają jednak, że nie czują się kompetentni udzielać porad, jak wypełniać rubryki dla fiskusa czy ZUS.

Katarzyna Bartman

katarzyna.bartman@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK