REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GIP apeluje o terminowe wypłacanie wynagrodzeń

REKLAMA

Główny inspektor pracy Tadeusz Zając apeluje, by pracodawcy terminowo wypłacali wynagrodzenia i deklaruje, że w obliczu trudności finansowych Państwowa Inspekcja Pracy gotowa jest udzielić wszechstronnej pomocy, zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

"Wypłacanie wynagrodzeń pracownikom jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Z całą stanowczością będziemy przeciwdziałać naruszeniom prawa" - zapowiedział Zając.

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że PIP nie zanotowała większej liczby zgłoszeń w związku z kryzysem, ale spodziewa się pogorszenia sytuacji pod koniec pierwszego kwartału tego roku. "Okręgowi inspektorzy pracy zostali zobowiązani do monitorowania sytuacji. Sygnalizują, że fala zwolnień i problemów finansowych zaczyna znowu się pojawiać. Jesteśmy na to przygotowani, nie czekamy na zgłoszenia w biurach, ale organizujemy punkty konsultacyjne tam, gdzie są najbardziej potrzebne, także w zakładach pracy" - mówił Zając.

Jak dodał, w najgorszej sytuacji są pracownicy zakładu, który został "porzucony" - gdy pracodawca nie rozlicza się i nie kończy formalnie stosunku pracy z pracownikami. Zając poinformował, że PIP zanotowała jeden taki przypadek w województwie łódzkim. "Potrzebne byłyby zmiany ustawodawcze, ponieważ obecne przepisy nie sprzyjają szybkiemu dochodzeniu roszczeń, droga jest długa i żmudna. Wysłałem pismo do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, w którym wskazałem, że niezbędne są zmiany legislacyjne w tej kwestii" - powiedział GIP.

Jak wyjaśniła zastępczyni GIP Anna Tomczyk, największym problemem w takiej sytuacji dla pracowników jest brak świadectw pracy. "Jeśli zakład pracy po prostu znika, pracownicy powinni zwrócić się ze skargą do PIP, która przeprowadzi kontrolę oraz udzieli bezpłatnej pomocy prawnej w dochodzeniu roszczeń od byłego pracodawcy i podejmowaniu kroków prawnych" - powiedziała.

REKLAMA

Gdy zakład pracy ma zostać zlikwidowany, pracodawca ma obowiązek powiadomienia urzędu pracy o planowanych zwolnieniach grupowych. Musi również powiadomić związki zawodowe, z którymi konsultowane są warunki zwolnienia. Zwalniani pracownicy mają prawo do odprawy i świadectwa pracy. Jeśli pracodawca nie ma środków na wypłatę świadczeń, mogą zwrócić się do funduszu pracy, do tego jednak niezbędne jest świadectwo pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastępca GIP Marian Liwo zwrócił uwagę, że przepisy prawa pracy przewidują także inne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji, takie jak zawieszenie wypłat niektórych premii czy porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia. "Należy jednak pamiętać, by porozumienia te były przejrzyste, by było w nich jasno określone, przez jaki czas mają obowiązywać, na jakich zasadach i aby żadna grupa pracowników nie była dyskryminowana" - mówił Liwo.

"Dla nas okres kryzysu to czas wzmożonej pracy, ale jesteśmy do tego przygotowani. Współpracujemy z samorządami, staramy się być w zakładach pracy i urzędach. Przy okazji apelujemy, aby każdy miał w swojej biblioteczce kodeks pracy" - powiedział Zając.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA