| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Walczymy z absurdami w kodeksie pracy

Walczymy z absurdami w kodeksie pracy

Od poniedziałku każdy pracownik i pracodawca może zgłaszać GP lub Państwowej Inspekcji Pracy przykłady absurdów w prawie pracy. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane i posłużą do przygotowania propozycji zmian w prawie. Kodeks pracy będzie czytelniejszy i mniej skomplikowany.

• Rozumiem jednak, że PIP nie będzie wykorzystywać zgłoszeń jako pretekstu do kontroli?

- Nie. Przypominam, że celem naszych działań jest wyeliminowanie uciążliwych przepisów z kodeksu pracy, a nie wykorzystywanie zdobytej wiedzy w celach kontroli. Jeszcze raz chcę podkreślić, że celem działań Inspekcji nie jest karanie firm, lecz zapewnienie praworządności w sposób naturalny, bez działań represyjnych. Przypominam też, że wszystkie zgłoszenia mogą być anonimowe. I tak przeanalizujemy je i wykorzystamy przy tworzeniu propozycji zmian w kodeksie pracy.

Fot. Wojciech Górski

Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy

KAMPANIA GP I PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY

Każdy pracownik, pracodawca lub inna zainteresowana osoba może zgłaszać na adres: absurdy_prawa_pracy@gazetaprawna.pl przykłady nieczytelnych regulacji oraz proponować rozwiązania, które ułatwiałyby przestrzeganie prawa pracy.

Wszystkie zgłoszenia zostaną przekazane do PIP, która dokona analizy nadesłanych informacji, a jej wyniki przedstawi Radzie Ochrony Pracy. Propozycje niezbędnych zmian w przepisach przedstawi też Sejmowi.

GP przygotowała internetowy serwis Walczymy z absurdami w kodeksie pracy (www.gazetaprawna.pl/absurdy_prawa_pracy.pl), w którym wszyscy zainteresowani mogą znaleźć przydatne materiały, artykuły o uciążliwych przepisach kodeksu pracy, jakie do tej pory ukazały się w GP, oraz zabrać głos na forum internetowym.

Zgłoszenia można przesyłać także bezpośrednio do PIP na adres: absurdy.prawa@gip.pl.

Zachęcamy wszystkich czytelników i internautów do wskazywania absurdów w kodeksie pracy. Nieczęsto zdarza się przecież, że za pomocą jednego kliknięcia można mieć wpływ na tworzenie prawa.

Rozmawiał Łukasz Guza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK