| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściciel firmy może się ubezpieczyć jako pracownik

Właściciel firmy może się ubezpieczyć jako pracownik

Wspólnik firmy, który jest w niej zatrudniony i równocześnie zarządza zakładem pracy, może być objęty ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę, a nie działalności gospodarczej.


Prezes zarządu spółki był większościowym wspólnikiem w firmie. W listopadzie 2004 r. został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku prezesa zarządu, z płacą zasadniczą 10 tys. zł i premią uznaniową w wysokości 100 proc. wynagrodzenia podstawowego. Od tego czasu był zgłoszony do pracowniczych ubezpieczeń społecznych. Do jego obowiązków pracowniczych należało m.in. zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem, polityką kadrową, zabezpieczeniem tajemnicy służbowej, a także nadzór nad bieżącymi zobowiązaniami, kosztami i wynikami przedsiębiorstwa. W marcu 2006 r. ZUS stwierdził, że prezes nie podlega od listopada 2004 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia. W maju objął go więc ubezpieczeniem społecznym (od grudnia 2004 r.) z tytułu działalności. Z decyzjami ZUS nie zgodził się prezes, który odwołał się do sądu I instancji.

Ten podzielił stanowisko ZUS, zgodnie z którym umowa o pracę ubezpieczonego została zawarta z zamiarem obejścia prawa w celu uzyskania statusu pracownika, a w konsekwencji uzyskania prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Zdaniem sądu w nawiązanym stosunku pracy brak było cech podporządkowania pracownika, bo jako większościowy udziałowiec i wspólnik firmy był pracodawcą i w związku z tym nie mogło być mowy o jakimkolwiek kierownictwie czy podporządkowaniu. Sąd uznał, że prezes prowadzi działalność gospodarczą. Powinien więc on zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.) podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom z tego tytułu. Sąd oddalił pozew prezesa, który odwołał się do sadu II instancji.

W ocenie sądu apelacyjnego skorzystanie z ochrony gwarantowanej pracowniczym ubezpieczeniem społecznym jest legalnym celem zawierania umów o pracę, a stronom zmierzającym do osiągnięcia takiego celu nie można zarzucać działania sprzecznego z ustawą. Zdaniem sądu, nawet jeśli zawarcie umowy o pracę zmierzało wyłącznie do uzyskania świadczeń ubezpieczeniowych, nie można uznać, iż takie zachowanie jest powiązane z zamiarem obejścia ustawy. Sąd II instancji uwzględnił apelacje prezesa i zmienił wyrok.

ZUS od wyroku wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Zdaniem SN nie może być tak, że wspólnik firmy, który jest w stanie podołać obowiązkom świadczenia pracy na rzecz spółki, ma być zmuszany do zatrudnienia przy tej pracy innej osoby, jeżeli może takie obowiązki wykonywać osobiście w ramach zatrudnienia. SN uznał, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o., który w charakterze pracownika osobiście zarządza zakładem pracy w imieniu pracodawcy, jest obowiązkowo objęty pracowniczym tytułem podlegania ubezpieczeniom społecznym, co nie może być uznane za sprzeczne z prawem ani nie stanowi obejścia prawa.

Sygn. akt I UK 162/08

ARTUR RADWAN

artur.radwan@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK