| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ustawy o partnerstwie już opublikowane

Ustawy o partnerstwie już opublikowane

Prywatne firmy będą mogły finansować inwestycje publiczne.


Zmiana prawa

Współpracę samorządów z przedsiębiorcami umożliwią dwie ustawy: o koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym. Obie ukazały się już w Dzienniku Ustaw nr 19. Przepisy koncesyjne będzie można stosować już od 20 lutego. Ustawa o PPP zacznie obowiązywać od 27 lutego.

Na podstawie partnerskiej współpracy firma będzie mogła sfinansować budowę drogi, parkingu lub oczyszczalni ścieków. W zamian za to otrzyma możliwość zarabiania na eksploatacji obiektu albo oprócz zysków z eksploatacji otrzyma także zapłatę.

Procedura wyboru partnera prywatnego będzie oparta na zasadach jawności i konkurencji. Ustawa koncesyjna przewiduje odrębną negocjacyjną procedurę wyboru przedsiębiorcy, wolną od wielu rygorów prawa zamówień publicznych. Umowę koncesji będzie można zawrzeć na okres do 30 lat w przypadku robót budowlanych lub na okres do 15 lat w przypadku koncesji na usługi. Natomiast przy projekcie PPP przedsiębiorca będzie wybierany albo na podstawie prawa zamówień publicznych albo zgodnie z procedurą z ustawy koncesyjnej. Wybór trybu będzie zależał od źródła finansowania. Nowa ustawa o PPP likwiduje obowiązek sporządzania kosztownych analiz przed inwestycją.

- PPP jest formą skomplikowaną. Opiera się na wieloletniej współpracy partnera publicznego i prywatnego. To, co odróżnia koncesje i zamówienia od partnerstwa, to podział ryzyk i współpraca - wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK