| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie wiedzą, że mogą zakładać przedszkola z funduszu

Firmy nie wiedzą, że mogą zakładać przedszkola z funduszu

Pierwsze firmy zakładają już przedszkola i opłacają pracownikom czesne za opiekę nad dziećmi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


Od 1 stycznia przedsiębiorstwa mogą przeznaczać środki gromadzone w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) na tworzenie przyzakładowych przedszkoli, żłobków oraz innych form wychowania przedszkolnego. Mogą też dofinansowywać opłaty za pobyt w przedszkolu dzieci swoich pracowników. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654).

Monika Rościszewska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego mówi, że tworzenie przedszkola ze względu na duży koszt i spełnienie wymogów sanitarno-lokalowych jest dobrym pomysłem jedynie dla przedsiębiorstw, zatrudniających dużą liczbę kobiet. Jej zdaniem taka możliwość nie jest też odpowiednio rozpropagowana wśród firm i nie towarzyszy jej żadna kampania społeczna.

- Firmom brakuje też osób, które objęłyby opieką merytoryczną cały projekt powstawania przedszkola. Nasza fundacja taką pomoc oferuje, ale do tej pory żaden zakład pracy się do nas nie zgłosił - dodaje Monika Rościszewska.

Przyzakładowe przedszkole, które skorzysta ze środków z ZFŚS, tworzy Nivea w Poznaniu.

- Nasi pracownicy wielokrotnie informowali nas o problemach ze znalezieniem wolnego miejsca w przedszkolu lub opiekunki do dziecka - mówi Anna Durzyńska, dyrektor ds. personalnych Nivea Polska.

Dodaje, że przedszkole jest właśnie organizowane i zacznie działać we wrześniu lub październiku tego roku.

- Na razie zgłosiło się do nas 50 rodziców. O przyjmowaniu do niego dzieci zadecyduje kryterium dochodowe określone w naszym regulaminie ZFŚS - mówi Anna Durzyńska.

Ponadto jej firma, na tych samych zasadach, będzie dofinansowywać z funduszu czesne w przedszkolach dzieciom przedstawicieli handlowych, którzy pracują w innych miastach.

Większość firm nie decyduje się jednak na współfinansowanie pracownikom opłat za przedszkole.

- Nie mamy w planach takich dopłat, a robiony przez nas odpis na skutek dużego zapotrzebowania wystarcza w zasadzie tylko na podstawowe świadczenia z funduszu, jak zapomogi, bony i pożyczki - mówi Barbara Świątek, dyrektor ds. pracowniczych w Terravicie.

ZFŚS tworzony jest obowiązkowo w firmach zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Na każdą osobę dokonywany jest odpis w wysokości 37,5 proc przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub II półroczu, jeżeli było ono wyższe. W 2008 roku odpis ten wynosił 906,61 zł na osobę. Firma zatrudniająca 50 pracowników wpłaciła więc na ZFŚS 45 tys. zł, jeżeli liczy 500 pracowników - 453 tys. zł. Sposób wydatkowania środków z Funduszu oraz kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z niego określa regulamin. Odpis nie wykorzystany w danym roku przechodzi na następne lata.

MICHALINA TOPOLEWSKA

michalina.topolewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »