| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot podatku w 60 dni

Zwrot podatku w 60 dni

Po ostatniej nowelizacji ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu podatku uległ skróceniu do 60 dni.


Nowy 60-dniowy termin zwrotu nadwyżki VAT nie będzie dotyczyć podatników, którzy wykonują czynności opodatkowane krócej niż rok, jak również do podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie dokonali czynności opodatkowanych.

- W ich przypadku termin na dokonanie zwrotu będzie wynosił 180 dni - podkreśla Ewa Opalińska, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel.

Dodaje też, że zlikwidowano wymóg złożenia kaucji gwarancyjnej dla podatników wnioskujących o zwrot VAT związany z wewnątrzwspólnotowymi dostawami towarów, rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych lub wykonujących je w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy.

Jednak gdyby podatnicy tacy wnioskowali o skrócony okres zwrotu VAT (60 dni zamiast 180), muszą złożyć zabezpieczenie majątkowe w wysokości wnioskowanego zwrotu.

Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »