| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Niektóre podmioty mogą sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Spółki, które przez dwa kolejne lata nie przekroczą określonej wartości posiadanych aktywów i przychodów oraz wielkości zatrudnienia, mogą sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe.


Mniejsze podmioty, które prowadzą księgi rachunkowe, mogą tworzyć uproszczone sprawozdanie finansowe. Taką możliwość daje im art. 50 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem z przywileju mogą skorzystać te spółki, które w roku obrotowym, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok, nie osiągnęły dwóch z poniższych trzech wielkości:

• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło więcej niż 50 osób,

• suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczyła równowartości 2 mln euro, dla 2008 roku to 8 344 800 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2008 r. to 4,1724 zł), dla 2007 roku jest to równowartość 7 164 000 zł (średni kurs euro ustalony przez NBP na 31 grudnia 2007 r. to 3,5820 zł),

• przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekroczyły równowartość 4 mln euro, czyli w 2008 rok - 16 689 600 zł natomiast w 2007 roku - 14 328 000 zł.

Takie spółki w sprawozdaniu finansowym za 2008 r. mogą wykazywać informacje w ograniczonym zakresie. Mogą przedstawić tylko te dane, które we wzorze sprawozdania, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości, oznaczone są literami i cyframi rzymskimi. Natomiast jeżeli informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok go poprzedzający, przy sporządzaniu sprawozdania pozycje te pomija się. W formie uproszczonej można również sporządzić informację dodatkową.

Warto pamiętać, że z wielu uproszczeń mogą korzystać też spółki, których sprawozdania nie podlegają badaniu przez biegłego rewidenta. W tym przypadku sprawozdanie ogranicza się do trzech elementów: bilansu, rachunku zysków i strat, a także informacji dodatkowej. Ostatni z wymienionych części sprawozdania obejmującej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Nie muszą więc one tworzyć np. zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych). Nie mają też obowiązku ujmowania aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego, jak również stosowania rozporządzenia ministra finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 50 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK