| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Rząd chce skrócić czas pracy i wydłużyć okresy rozliczeniowe

Pracodawcy mają uzyskać prawo do skracania czasu pracy w zamian za obniżkę pensji. Nie będzie przymusu zawierania umów o pracę.


Okres rozliczeniowy czasu pracy może wynosić 12, a nie jak obecnie (z nielicznymi wyjątkami), trzy miesiące. W tym czasie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej. Zależałoby to od potrzeb pracodawcy, liczby zamówień, jakie w danym czasie otrzymuje. To jedna z rządowych propozycji zmian w kodeksie pracy, która ma przeciwdziałać skutkom kryzysu gospodarczego. Wczoraj odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji Trójstronnej poświęcone m.in. tej sprawie. Zdaniem Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej, propozycje rządu są korzystne dla pracowników i związki zawodowe powinny być im przychylne.

- Możemy zgodzić się na wydłużenie okresu rozliczeniowego, ale na pewno nie we wszystkich zakładach pracy - mówi Jerzy Langer z NSZZ Solidarność, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy.

Jego zdaniem, wydłużenie okresu rozliczeniowego powinno być negocjowane między pracodawcą i przedstawicielami pracowników i wprowadzone np. na podstawie układu zbiorowego lub porozumienia z podwładnymi. Mogłoby ono dotyczyć wyłącznie pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony.

- Osobę zatrudnioną na podstawie umowy terminowej w praktyce można zwolnić w każdej chwili. Firmy mogłyby więc wykorzystywać nowe przepisy, zlecać im pracę po 12 godzin dziennie przez pół roku, a potem zwolnić, choć przez kolejne pół roku miałyby pracować w odpowiednio obniżonym wymiarze - zauważa Jerzy Langer.

Zmiany umożliwią również firmom skracanie tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji. Jeśli zgodziłyby się na to związki zawodowe, pracownicy, którzy zarabialiby mniej, dostawaliby rekompensatę, np. z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na tę propozycję nie chcą zgodzić się związkowcy.

- Nie odrzuciliśmy tych propozycji. Nadal będziemy je negocjować z rządem i pracodawcami - mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Rząd powrócił też do pomysłów zawartych w przedstawionym blisko rok temu projekcie noweli k.p. Pracodawcy mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłacania wynagrodzenia za czas choroby pracownika (od pierwszego dnia choroby otrzymywałby on zasiłek chorobowy). Kodeks pracy nie będzie zmuszał też do podpisywania w określonych sytuacjach umów o pracę, jeśli obie strony stosunku pracy chcą zawrzeć np. umowę cywilnoprawną.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »