| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zarząd odpowie za remanent

Zarząd odpowie za remanent

Zarząd spółki odpowiada za braki w magazynie ujawnione podczas inwentaryzacji.


Zarząd lub inni kierownicy jednostek odpowiadają za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury. Nie mogą oni przerzucić odpowiedzialności w tym zakresie na inne osoby. Oznacza to, że w przypadku ujawnienia dużych braków podczas inwentaryzacji, np. w magazynie, to właśnie członkowie zarządu mogą ponieść konsekwencje.

Beata Micińska, ekspert z Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że odpowiedzialność kierownictwa jednostki w tym przypadku regulują przepisy kodeksu karnego skarbowego, kodeksu karnego oraz ustawy o rachunkowości.

- Odpowiedzialność taka występuje, gdy któryś z organów kontrolujących, publicznych lub prywatnych, złoży stosowne doniesienie w prokuraturze - twierdzi nasza rozmówczyni. Kodeks karny skarbowy stanowi, że za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność na równi ze sprawcą. Mogą więc odpowiadać za niewywiązanie się z ciążącego na kierowniku jednostki obowiązku nadzoru, który wynika z istniejących w działalności danego przedsiębiorcy reguł, i dopuszczenie do popełnienia czynu zabronionego np. nierzetelnego i/lub wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Beata Micińska, zwraca również uwagę na kodeks karny. Zgodnie z jego przepisami za nadużycie udzielonych uprawnień bądź też niedopełnienie powierzonych członkom zarządu obowiązków przewiduje konsekwencję w postaci kary pozbawienia wolności. Wymiar kary zależy od wielkości, celu oraz umyślności wyrządzonej szkody.

- Konsekwencją prawną wynikającą natomiast art. 77 ustawy o rachunkowości jest kara w postaci grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch, bądź obie te kary łącznie - twierdzi ekspert.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »