| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd o kredytach dla przedsiębiorców

Rząd o kredytach dla przedsiębiorców

Małym i średnim firmom oraz mikroprzedsiębiorcom łatwiej będzie o tzw. zewnętrzne finansowanie, głównie w formie kredytów. Ma to umożliwić rozszerzenie działalności poręczeniowej i gwarancyjnej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa i niektóre osoby prawne oraz ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych.

Jak podano, propozycje zmian wynikają z realizacji rządowego "Planu stabilności i rozwoju".

"Dzięki nim polscy przedsiębiorcy będą mogli spełnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez sektor bankowy, co ma związek záryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego" - napisano w komunikacie CIR.

Projektowane przepisy zakładają, że zdecydowanie wzrośnie rola Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie udzielał (we własnym imieniu i na własny rachunek), poręczeń lubágwarancji wáramach programów rządowych, uchwalonych przez RM.

"Rozszerzono również katalog celów, na które będzie można przeznaczyć kredyt objęty poręczeniem lub gwarancją, o wspieranie eksportu polskich towarów i usług wáramach realizacji programów rządowych" - napisano w komunikacie.

Dotychczas BGK udzielał poręczeń iágwarancji ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, ale ma on być zlikwidowany, podobnie jak Fundusz Poręczeń Unijnych. Aktywa netto zlikwidowanych funduszy zasilą fundusz statutowy BGK, co pozwoli mu zwiększyć skalę działalności poręczeniowej i gwarancyjnej.

"Założono, że BGK w porozumieniu z ministrem finansów, będzie przygotowywał plan rzeczowo-finansowy związany z realizacją programów rządowych. Zostanie w nim przedstawiona m.in.: łączna kwota, do której BGK może udzielać poręczeń i gwarancji wáramach programów rządowych oraz przewidywane wydatki z tytułu udzielanych poręczeń iágwarancji" - czytamy w komunikacie.

Ponadto, BGK będzie mógł udzielać (w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa) poręczeń i gwarancji nie stanowiących pomocy publicznej, powyżej kwoty 10 mln euro do 30 mln euro.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK