| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął we wtorek dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który ma przyczynić się do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przygotowana przez ministra gospodarki koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych zakłada, że inwestycje lokowane w SSE będą musiały spełnić jedno z pięciu kryteriów, w tym m.in. innowacyjności oraz wspierania parków przemysłowych.

Chodzi również o realizowanie inwestycji m.in. w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, maszynowym, czy biotechnologii; zwiększanie uprzemysłowienia regionów słabo rozwiniętych, a także tworzenia określonej liczby nowych miejsc pracy, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie.

"W koncepcji określono także zasady włączania nowych terenów do specjalnych stref ekonomicznych. Dotyczy to zagospodarowania ponad 8 tys. gruntów. Chodzi o to, aby powstawały na nich nowe inwestycje zapewniające polskiej gospodarce wzrost konkurencyjności i nowe miejsca pracy" - wyjaśnia w komunikacie CIR.

"Założono, że przy ocenie wniosku o zmianę granic strefy uwzględniana będzie m.in. zgodność tej zmiany z wojewódzką strategią rozwoju i przydatność inwestycyjna gruntu" - czytamy w komunikacie.

"Ponadto, zarządzający strefami będą musieli przeprowadzić do końca pierwszego kwartału 2009ár. audyt wszystkich gruntów włączonych do stref, które nie znalazły do tej pory inwestora i określić plany wobec tych terenów. Chodzi o to, aby lepiej wykorzystywać obszary objęte strefami" - dodano.

Pod koniec czerwca 2008 r. nakłady inwestycyjne w SSE wyniosły 51,2 mld zł i pracowało w nich ponad 197 tys. osób. "Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe efekty, rząd wydłużył funkcjonowanie stref do końca 2020 r." - wyjaśnia CIR.

Specjalne strefy ekonomiczne zostały stworzone przede wszystkim w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionów, zagospodarowania majątku przemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych.

W Polsce pierwsza SSE była założona w 1995 r. w Mielcu. Najwięcej SSE powstało w naszym kraju w 1997 r. Najmłodszą jest strefa krakowska - rozpoczęła działalność w 1998 r. Obecnie na terenie Polski znajduje się 14 SSE.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK