| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych

Rząd przyjął we wtorek dokument dotyczący specjalnych stref ekonomicznych (SSE), który ma przyczynić się do społeczno-gospodarczego rozwoju Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Przygotowana przez ministra gospodarki koncepcja rozwoju specjalnych stref ekonomicznych zakłada, że inwestycje lokowane w SSE będą musiały spełnić jedno z pięciu kryteriów, w tym m.in. innowacyjności oraz wspierania parków przemysłowych.

Chodzi również o realizowanie inwestycji m.in. w sektorach motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym, maszynowym, czy biotechnologii; zwiększanie uprzemysłowienia regionów słabo rozwiniętych, a także tworzenia określonej liczby nowych miejsc pracy, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie.

"W koncepcji określono także zasady włączania nowych terenów do specjalnych stref ekonomicznych. Dotyczy to zagospodarowania ponad 8 tys. gruntów. Chodzi o to, aby powstawały na nich nowe inwestycje zapewniające polskiej gospodarce wzrost konkurencyjności i nowe miejsca pracy" - wyjaśnia w komunikacie CIR.

"Założono, że przy ocenie wniosku o zmianę granic strefy uwzględniana będzie m.in. zgodność tej zmiany z wojewódzką strategią rozwoju i przydatność inwestycyjna gruntu" - czytamy w komunikacie.

"Ponadto, zarządzający strefami będą musieli przeprowadzić do końca pierwszego kwartału 2009ár. audyt wszystkich gruntów włączonych do stref, które nie znalazły do tej pory inwestora i określić plany wobec tych terenów. Chodzi o to, aby lepiej wykorzystywać obszary objęte strefami" - dodano.

Pod koniec czerwca 2008 r. nakłady inwestycyjne w SSE wyniosły 51,2 mld zł i pracowało w nich ponad 197 tys. osób. "Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe efekty, rząd wydłużył funkcjonowanie stref do końca 2020 r." - wyjaśnia CIR.

Specjalne strefy ekonomiczne zostały stworzone przede wszystkim w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionów, zagospodarowania majątku przemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych.

W Polsce pierwsza SSE była założona w 1995 r. w Mielcu. Najwięcej SSE powstało w naszym kraju w 1997 r. Najmłodszą jest strefa krakowska - rozpoczęła działalność w 1998 r. Obecnie na terenie Polski znajduje się 14 SSE.
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »