| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Orzecznictwo sądów wymusza zmiany w VAT

Orzecznictwo sądów wymusza zmiany w VAT

Trzy czwarte ostatnich zmian w VAT zostało wymuszonych przez sądy - powiedział we wtorek sędzia Adam Bącal na seminarium zorganizowanym przez firmę doradczą MDDP.

Od 1993 r. VAT był nowelizowany prawie 40 razy. Jest to jedna z najczęściej zmienianych ustaw w polskim prawie.

Sędzia Bącal podawał na wtorkowym seminarium przykłady przepisów o VAT, zmienionych w grudniu ub.r. pod wypływem wyroków sądowych. Jedną z najważniejszych jest rezygnacja z powiązania kosztów w podatku dochodowym związanych np. z wydatkami na reprezentację, a odliczeniem w VAT.

Powiązania polegały na tym, że jeżeli wydatek nie został uznany przez urzędników skarbowych za bezpośrednio powiązany z działalnością firmy, która go poniosła, to nie mógł być kosztem w podatku dochodowym. W następstwie tego przedsiębiorca nie mógł odliczyć VAT związanego z tym wydatkiem, co było wprost sprzeczne z prawem unijnym.

Obecnie przepisy zostały zmienione i to czy wydatek jest kosztem w podatku dochodowym, czy nie, nie ma znaczenia dla VAT.

Jak zauważył we wtorek sędzia Bącal "stosunkowo szybko należy spodziewać się kolejnej nowelizacji, przynajmniej jeśli chodzi o podatek od wywozu towarów do UE".

Wskazywał na to, że "obecnie urzędy skarbowe, głównie dla własnej wygody, nakazują płacić 22 proc. VAT firmom sprzedającym towary do Unii, jeżeli w dniu ich wywozu nie mają dokumentów potwierdzających ten fakt". Zdaniem sędziego, "taki wywóz powinien być ujęty w ewidencji podatkowej, ale nie trzeba od razu płacić od niego 22 proc. VAT".
reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »