| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt działań antykryzysowych dla firm

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Projekt resortu gospodarki powstał w ramach rządowego planu na rzecz stabilności i rozwoju. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

W związku z "sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" i rządowym planem na rzecz stabilności o rozwoju, resort gospodarki przygotował pakiet działań antykryzysowych.

"Przejawy kryzysu w pierwszej kolejności były widoczne na rynku kapitałowym, następnie bankowym, a obecnie mamy do czynienia z sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" - głosi wstęp do projektu.

MG proponuje wsparcie "drugiej szansy" - dla przedsiębiorców, których pierwsza firma zbankrutowała. Resort chce doprowadzić do równego traktowania osób, które ponownie podejmują działalność gospodarczą, prowadzić akcję zmieniającą negatywne postrzeganie bankructwa i przeciwdziałająca upadłości przedsiębiorstw.

Deklaruje opracowanie koncepcji instrumentu wsparcia finansowego lub gwarancyjnego dla przedsiębiorców mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej, spowodowane opóźnieniami w płatnościach ze strony jego kontrahentów.

MG proponuje też możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia w zakładach ograniczających lub wstrzymujących działalność. Ograniczenie takie nie mogłoby przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy. W przypadku "konieczności czasowego ograniczenia bądź wstrzymania działalności zakładu pracy lub jego części", pracodawca składałby wniosek o wszczęcia postępowanie do powiatowego urzędu pracy.

Ministerstwo Gospodarki chce jednocześnie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej proponując zmiany m.in. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Resort chce też zobowiązać urzędy gmin do przekazania inspekcjom i straży pożarnej informacji o zakończeniu budowy. Skrócony ma być z 60 do 30 dni czas zmian własności w ewidencji gruntów i budynków. Ma się też zmniejszyć o połowę liczba procedur z tym związanych.

W projekcie postulowane są też zmiany w prawie bankowym, które ułatwią uzyskiwanie kredytów - poszerzenie rejestru kredytowego osób prywatnych i przedsiębiorstw oraz zwiększenie źródeł informacji kredytowych o instytucje finansowe, detalistów iáusługodawców. Zmiany mają też pozwolić na wykorzystanie ruchomych aktywów przedsiębiorstw jako zabezpieczenia kredytowego i zapewnić zabezpieczonym wierzycielom pierwszeństwo w odzyskaniu majątku poza procedurą upadłościową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK