| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt działań antykryzysowych dla firm

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

Projekt resortu gospodarki powstał w ramach rządowego planu na rzecz stabilności i rozwoju. Rząd na wszystkie działania antykryzysowe chce przeznaczyć 91,3 mld zł.

W związku z "sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" i rządowym planem na rzecz stabilności o rozwoju, resort gospodarki przygotował pakiet działań antykryzysowych.

"Przejawy kryzysu w pierwszej kolejności były widoczne na rynku kapitałowym, następnie bankowym, a obecnie mamy do czynienia z sygnałami spowolnienia gospodarki realnej" - głosi wstęp do projektu.

MG proponuje wsparcie "drugiej szansy" - dla przedsiębiorców, których pierwsza firma zbankrutowała. Resort chce doprowadzić do równego traktowania osób, które ponownie podejmują działalność gospodarczą, prowadzić akcję zmieniającą negatywne postrzeganie bankructwa i przeciwdziałająca upadłości przedsiębiorstw.

Deklaruje opracowanie koncepcji instrumentu wsparcia finansowego lub gwarancyjnego dla przedsiębiorców mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej, spowodowane opóźnieniami w płatnościach ze strony jego kontrahentów.

MG proponuje też możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia w zakładach ograniczających lub wstrzymujących działalność. Ograniczenie takie nie mogłoby przekraczać połowy pełnego wymiaru pracy. W przypadku "konieczności czasowego ograniczenia bądź wstrzymania działalności zakładu pracy lub jego części", pracodawca składałby wniosek o wszczęcia postępowanie do powiatowego urzędu pracy.

Ministerstwo Gospodarki chce jednocześnie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej proponując zmiany m.in. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Resort chce też zobowiązać urzędy gmin do przekazania inspekcjom i straży pożarnej informacji o zakończeniu budowy. Skrócony ma być z 60 do 30 dni czas zmian własności w ewidencji gruntów i budynków. Ma się też zmniejszyć o połowę liczba procedur z tym związanych.

W projekcie postulowane są też zmiany w prawie bankowym, które ułatwią uzyskiwanie kredytów - poszerzenie rejestru kredytowego osób prywatnych i przedsiębiorstw oraz zwiększenie źródeł informacji kredytowych o instytucje finansowe, detalistów iáusługodawców. Zmiany mają też pozwolić na wykorzystanie ruchomych aktywów przedsiębiorstw jako zabezpieczenia kredytowego i zapewnić zabezpieczonym wierzycielom pierwszeństwo w odzyskaniu majątku poza procedurą upadłościową.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK