| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt działań antykryzysowych dla firm

Projekt działań antykryzysowych dla firm

Możliwość okresowego ograniczenia czasu pracy oraz proporcjonalnego obniżenia wynagrodzenia, a także obniżenie akcyzy na energię dla wysoko energochłonnych odbiorców - to niektóre z antykryzysowych propozycji Ministerstwa Gospodarki (MG).

W ocenie ministerstwa, niezbędne są również przedsięwzięcia skierowane do obecnych już w Polsce inwestorów, które miałyby na celu wzrostáreinwestycji zysków.

We współpracy z Ministerstwem Finansów, resort Waldemara Pawlaka rozważa możliwość zwolnienia z podatku akcyzowego energii elektrycznej stosowanej w procesie elektrolizy (m.in. elektrolityczne wytwarzanie metali). Rozważa też obniżenie stawki tego podatku dla energii zużywanej przez odbiorców energochłonnych do wysokości 0,50 euro za megawatogodzinę (MWh). Obecnie stawka ta wynosi ok. 5 euro/MWh.

Proponowany przez MG program ma zmniejszyć obciążenia przedsiębiorstw, dla których koszty związane z energią elektryczną stanowią istotną część wszystkich kosztów.

MG planuje też zastąpienie podatku akcyzowego stosowanego wobec samochodów osobowych rejestracyjnym podatkiem ekologicznym związanym z emisją szkodliwych gazów oraz rodzajem paliwa lub napędu.

Resort zapowiada też usunięcie barier prawnych w realizacji liniowych inwestycji energetycznych (m.in. sieci przesyłowe - PAP). Przygotowany został zarys założeń do ustawy o inwestycjach liniowych.

"Resort przeprowadził już analizę stanu technicznego energetycznej infrastruktury przesyłowej iádystrybucyjnej, a aktualnie analizowane są przepisy stanowiące bariery wárealizacji liniowych inwestycji elektroenergetycznych oraz w zakresie przesyłu ropy naftowej, paliw płynnych i gazu ziemnego" - poinformowano w projekcie dokumentu.

Jak podał resort gospodarki, wprowadzony zostanie także system białych certyfikatów (zaświadczających o racjonalnym wykorzystaniu energii przez firmy-PAP), który ma sprzyjać wzrostowi efektywności energetycznej.

Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, gaz i ciepło będą zobligowane do pozyskania określonej liczby certyfikatów w zależności od wielkości sprzedawanej energii. Rządowe prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o efektywności energetycznej powinny zostać zakończone w pierwszej połowie 2009 r.

W ocenie ministerstwa, rozwój energetyki odnawialnej (OZE) może przyczynić się do wzmocnienia kondycji firm i powstania nowych miejsc pracy. Według resortu, realizacja inwestycji w tym zakresie powinna w większym stopniu korzystać ze środków publicznych np. w formie pożyczek udzielanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MG planuje znowelizować ustawę - Prawo energetyczne lub przygotować całkowicie odrębną ustawę o OZE i zapowiada opracowanie Programu "Innowacyjna energetyka-Rolnictwo energetyczne", który ma być przyjęty przez rząd w I połowie 2009 roku. Zakłada on, że w każdej polskiej gminie do 2020 roku powstanie jedna biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego.

MG zapowiada też przygotowanie propozycji zmian w przepisach dot. leasingu konsumenckiego. "Mimo atrakcyjności leasingu konsumenckiego nieprecyzyjne przepisy prawne, w tym podatkowe, skutecznie zniechęcają do tego typu transakcji - i klientów i leasingodawców" - napisano w projekcie.

Leasing konsumencki dotyczy osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Polega on korzystaniu np. z samochodu, którego do czasu spłacenia jego zakupu, właścicielem jest firma leasingowa.

Resort opublikował dokument na swoich stronach internetowych i liczy na przesyłanie uwag do zaprezentowanego projektu. MG podało, że materiał został przekazany do zaopiniowania członkom Komisji Trójstronnej. "Dokument ma charakter otwarty i udostępniamy go do szerokich konsultacji" - zaznacza resort.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK