| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Liniowy PIT dla większej liczby samozatrudnionych

Współpraca z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym nie wyłączy prawa do wyboru liniowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych - zakłada senacki projekt zmian w ustawie o PIT.


ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcy, których łączył stosunek pracy z byłym pracodawcą w poprzednim roku podatkowym, będą mogli skorzystać z opodatkowania prowadzonej działalności według 19-proc. stawki liniowej. Takie rozwiązanie przewiduje senacki projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, który został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Anna Łukaszewicz-Obierska, radca prawny, wspólnik w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, wyjaśnia, że zgodnie z obecnymi przepisami przedsiębiorca nie ma prawa do opodatkowania przychodów podatkiem liniowym, jeśli pochodzą one ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które wykonywał on w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał albo wykonuje w bieżącym roku podatkowym.

W rezultacie osoba przechodząca na samozatrudnienie na przykład w maju 2005 roku dopiero w 2007 roku mogła skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym. Regulacje te miały wyeliminować nadużycia w zakresie przechodzenia na samozatrudnienie.

- W obecnym stanie prawnym, zgodnie z art. 5b ustawy o PIT, organy podatkowe mają jednak możliwość eliminowania przypadków przejścia pracowników na samozatrudnienie w celu obejścia przepisów prawa - wskazuje Anna Łukaszewicz-Obierska.

Projekt senacki zakłada, że zlikwidowana zostałaby jedna z przesłanek odnosząca się do przedsiębiorców, których łączył stosunek pracy z pracodawcą w poprzednim roku podatkowym. Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku przechodzi na samozatrudnienie, podatek według skali zapłaci tylko do końca tego roku.

Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników.

- Jednak należy podkreślić, że od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowa skala podatkowa ze stawkami 18 proc. i 32 proc., co może spowodować, że pracownicy mniej chętnie niż dotychczas będą zmieniać formę swojego zatrudnienia - mówi Anna Łukaszewicz- -Obierska.

Zgodnie z projektem w dalszym ciągu będzie miało zastosowanie ograniczenie polegające na tym, że z opodatkowania 19-proc. stawką liniową nie mogą korzystać podatnicy, którzy w ramach podjętej działalności świadczyli lub świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w bieżącym roku podatkowym.

Zdaniem Marcina Rogalskiego, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, ustawodawca powinien uchylić także to dodatkowe ograniczenie, dopuszczając możliwość przechodzenia przez podatników na samozatrudnienie i świadczenie usług na rzecz pracodawcy w ciągu jednego roku podatkowego. Zdaniem autorów projektu utrzymanie drugiego z ograniczeń stanowi dodatkową ochronę pracowników, uniemożliwiającą pracodawcom zmuszanie ich do przechodzenia na samozatrudnienie w ciągu danego roku podatkowego.

- Skoro jednak kryteria uznawania danej działalności za działalność gospodarczą wymienione w art. 5b ustawy o PIT zostają zachowane, co przeciwdziała fikcyjnemu samozatrudnieniu, dalsze utrzymywanie tego dodatkowego ograniczenia wydaje się zbędne - twierdzi Marcin Rogalski.

PODATEK LINIOWY

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej 19-proc. podatkiem liniowym. Są obowiązani do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie roku - oświadczenie składa do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK