| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Rząd już miesiąc spóźnia się z ustawą regulującą nowy system poręczeń BGK. Obowiązujące zasady udzielania poręczeń są nieatrakcyjne dla przedsiębiorców. Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się: produkcja w grudniu spadła o 4,4 proc.

- Prawdopodobnie mamy tu cały łańcuch przyczyn. Eksporterzy mają problem z płatnościami wobec kontrahentów, na to nakładają się problemy z finansowaniem bankowym, które jest drogie i niedostępne. Firmy ograniczają produkcję, bo na dodatek spodziewają się mniejszego popytu w kolejnych miesiącach - dodaje Kalisz.

Ekonomiści uważają, że najgorszy będzie I kwartał 2009 r.

- W styczniu i w lutym będziemy widzieli spadki produkcji rzędu 10 proc. w skali roku, bo zadziała jeszcze efekt bazy - mówi Piotr Bujak z BZ WBK.

Rozwiązania antykryzysowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

OPINIE

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Być może opóźnienie w przyjęciu ustawy o BGK nie będzie miało aż tak negatywnych skutków. Nie jesteśmy przecież w sytuacji, gdzie wszystko się wali. Nie potrzebujemy gwałtownie pieniędzy na ratowanie gospodarki, nasza sytuacja jest inna niż w USA przed kilkoma miesiącami. Problem polega na czym innym. Niedobrze by było, gdyby wszystko miało opierać się na BGK. Lepszym rozwiązaniem byłby model, w którym główną rolę odgrywałyby banki komercyjne, a BGK byłby tylko gestorem, centrum zarządzania. Poza tym postulowaliśmy, by zwiększyć limit udzielanych poręczeń do 100 mln euro z 5 mln euro przy radykalnym cięciu kosztów.

MAREK GOLISZEWSKI

prezes Business Centre Club

Nalegamy, by ustawy z pakietu antykryzysowego przyjmować najszybciej, jak to możliwe. Część poświęcona poręczeniom i gwarancjom jest bardzo ważna w obliczu tego, jak wygląda obecnie akcja kredytowa. Powinniśmy się spieszyć, bo pierwsze półrocze będzie bardzo trudne dla przedsiębiorstw. Myśmy już dwa lata temu ostrzegali poprzedni rząd, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Poprzedni rząd niewiele w tej sprawie zrobił, nasza ocena obecnego rządu też jest powściągliwa. Udało się co prawda przyjąć ustawę o emeryturach pomostowych czy część tzw. pakietu Szejnfelda, ale to za mało.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK