| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przedłużenie e-podpisu wymaga ponownej rejestracji w systemie e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów chce od 1 marca zlikwidować wymóg rejestracji. Do przesłania e-deklaracji konieczny będzie tylko e-podpis bez rejestracji w urzędzie.


Zmiana prawa

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej opublikowany przez Ministerstwo Finansów uprości składanie deklaracji i zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Resort zamierza bowiem od 1 marca zlikwidować wymóg powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej. Wymóg ten rodzi obecnie wiele problemów.

Na przykład podatnicy, którym kończy się ważność certyfikatu do e-podpisu, mogą stracić nawet na miesiąc prawo do przesyłania e-deklaracji. Po przedłużeniu ważności certyfikatu podatnik musi bowiem od nowa przejść procedurę rejestracji w systemie e-Dekla- racje, a zatem ponownie złożyć zawiadomienie ZAW-E1 oraz ZAW-E2. Taka procedura jest niezrozumiała nie tylko dla podatników, lecz także dla ekspertów.

Obecnie podatnik, który chce przesyłać deklaracje i zeznania podatkowe, musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, musi kupić bezpieczny e-podpis z kwalifikowanym certyfikatem. Tylko taki rodzaj e-podpisu upoważnia do podpisywania e-deklaracji i jest obecnie traktowany na równi z podpisem własnoręcznym. Po drugie, aby przesyłać e-deklaracje, podatnik musi przejść procedurę rejestracyjną w urzędzie skarbowym, czyli złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego na formularzu ZAW-E1, a następnie drogą elektroniczną zawiadomić o osobach upoważnionych do składania e-deklaracji w jego imieniu (formularz ZAW-E2). Jeśli podatnik nie chce nikogo upoważniać, musi ponownie wpisać swoje dane. Po wejściu w życie nowelizacji Ordynacji podatkowej, której projekt właśnie ogłosiło Ministerstwo Finansów, wymóg zawiadomienia urzędu o chęci składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną zostanie zlikwidowany. Podatnicy nie będą musieli już składać formularzy ZAW-E1 i ZAW-E2. Jeśli jednak będą chcieli ustanowić pełnomocnika, będą mogli to zrobić w formie elektronicznej.

Jak wyjaśnia Adam Dąbrowski, szef Działu Promocji Unizeto Technologies, jednego z trzech centrów certyfikacji, które sprzedają e-podpisy, certyfikaty kwalifikowane służące do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego, zgodnie z ustawą, wydawane są na 12 lub 24 miesiące.

- Po tym okresie konieczne jest odnowienie certyfikatu, czyli przedłużenie lub zakup nowego - mówi Adam Dąbrowski.

Koszt odnowienia certyfikatu w Unizeto jest niższy niż koszt zakupu pierwszego e-podpisu i wynosi netto 95 zł na 12 miesięcy lub 130 zł na 24 miesiące. W pozostałych dwóch centrach (Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) koszty odnowienia certyfikatu są podobne. Obecnie problem polega jednak na tym, że odnowienie certyfikatu wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla podatników, którzy przesyłają swoje deklaracje i zeznania podatkowe drogą elektro-niczną.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »