| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przesyłanie e-deklaracji ma być prostsze

Przedłużenie e-podpisu wymaga ponownej rejestracji w systemie e-Deklaracje. Ministerstwo Finansów chce od 1 marca zlikwidować wymóg rejestracji. Do przesłania e-deklaracji konieczny będzie tylko e-podpis bez rejestracji w urzędzie.

Drugi sposób jest przeznaczony dla firm oraz pełnomocników podatników, czyli np. doradców podatkowych lub biur księgowych, którzy składają wiele deklaracji podatkowych. Polega on na tym, że firma przesyła e-deklarację bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego. Aby skorzystać z tego sposobu, producent oprogramowania musi wcześniej dostarczyć specjalny moduł, który będzie umożliwiał rozliczenia z fiskusem drogą elektroniczną. Na rynku funkcjonują już programy, które umożliwiają przesyłanie e-deklaracji, ale ciągle jest ich mało.

89 rodzajów deklaracji można składać od 1 stycznia 2009 r. drogą elektroniczną

STANOWISKO MINISTERSTWA FINANSÓW

Resort finansów dostrzegł problem związany z koniecznością zawiadomienia o chęci składania deklaracji drogą elektroniczną. W swoim uzasadnieniu do projektu zmian stwierdza:

Obecnie obowiązujące przepisy są postrzegane jako bariera utrudniająca kontakt podatników i płatników w formie elektronicznej z organem podatkowym. Wobec powyższego w celu uproszczenia składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz upowszechnienia tej formy proponuje się odstąpienie od zawiadamiania przez podatnika lub płatnika naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej (uchyla się art. 3c ustawy Ordynacja podatkowa).

SZERSZA PERSPEKTYWA - E-PODATKI

Świetnym przykładem dobrze funkcjonujących systemów do rozliczeń podatkowych przez internet są kraje skandynawskie. W Szwecji już w 2006 roku z rozliczeń elektroniczych oraz telefonicznych skorzystało 2,6 mln podatników. W kraju tym można złożyć deklarację podatkową również za pomocą SMS-ów. W Norwegii podatnicy mogą sprawdzić swoje rozliczenia podatkowe za pomocą internetowych stron urzędów skarbowych. Mogą również poprosić o przesłanie informacji SMS-em o tym, kiedy deklaracja podatkowa będzie dostępna na stronach internetowych. W 2006 roku w Norwegii 72 proc. podatników złożyło deklaracje podatkowe przez internet. W Finlandii urząd może wypełnić zeznanie za podatnika, a podatnik sprawdza jedynie za pośrednictwem internetu, czy wszystko się zgadza. Jeśli nie ma uwag, nie musi nawet potwierdzać zgodności danych w zeznaniu.

Przykładem państwa, w którym rozliczenia elektroniczne nie są popularne, jest Belgia. Dostęp do internetu w tym kraju ma ok. 80 proc. obywateli, ale deklaracje podatkowe drogą elektroniczną w 2007 roku przesłało tylko 3,75 proc. podatników.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby przesłać e-deklaracje

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »