| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Może być trudniej o unijne dotacje

Może być trudniej o unijne dotacje

UE planuje zmienić definicję małego przedsiębiorcy, podnosząc próg zatrudnienia do 500 pracowników. Związek Rzemiosła Polskiego uważa, że utrudni to przedsiębiorcom korzystanie z unijnych dotacji.

Dotacje unijne dla mikroprzedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

OPINIA

JAROSŁAW JATCZAK

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawnej Jatczak i Wspólnicy

Z jednej strony podniesienie progu zatrudnienia, jako przesłanki pozwalającej na uznanie określonego podmiotu za średniego przedsiębiorcę, niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia liczby beneficjentów, którzy potencjalnie będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ze środków wspólnotowych. Może to utrudnić dotychczasowym małym i średnim przedsiębiorcom (MSP) dostęp do dotacji unijnych, ponieważ będą oni zmuszeni konkurować w postępowaniach konkursowych z podmiotami będącymi, w świetle obowiązujących regulacji prawnych, dużymi przedsiębiorcami, które zasadniczo mają większe możliwości przygotowania prawidłowego wniosku o dofinansowanie. Tym samym polityka wsparcia małych przedsiębiorców może ulec osłabieniu.

Z drugiej strony nie można pozostawać obojętnym na okoliczność niskiej efektywności wykorzystania przez sektor MSP pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Skoro bowiem środki wspólnotowe przeznaczone dla tej grupy przedsiębiorców nie są w pełni wykorzystane, to z punktu widzenia gospodarki może okazać się bardziej racjonalne umożliwienie szerszej grupie podmiotów składania wniosków w ramach działań zarezerwowanych dla mniejszych. Nie sposób wykluczyć, że więksi przedsiębiorcy efektywniej wykorzystają środki wspólnotowe, a tym samym uzyskają zewnętrzne źródła dofinansowania, co może wpłynąć na utrzymanie na dotychczasowym poziomie lub nawet wzrost poziomu inwestycji i zatrudnienia.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »