| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Jak przepisy podatkowe traktują odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku firmowym?


- Odsetki na rachunkach firmowych nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. (tzw. podatek Belki). Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) odsetki takie zalicza się do przychodów firmy. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych (wg skali), jak i tych korzystających z opcji opodatkowania podatkiem liniowym.

Wartość otrzymanych odsetek podatnik powinien wykazać jako przychód w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Uzyskane odsetki będą się więc przekładać na wysokość zaliczek miesięcznych oraz rozliczenie za cały rok podatkowy. Przy działalności gospodarczej przychody z odsetek zasadniczo wykazuje się na zasadzie kasowej - tzn. przychodem są wyłącznie odsetki faktycznie otrzymane przez podatnika (zaksięgowane na rachunku bankowym).

W jaki sposób należy rozliczyć odsetki w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego?

- Odsetki na firmowych rachunkach bankowych nadal traktowane są jako przychody z działalności. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podlegają one jednak opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. wartości odsetek [art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy]. Oznacza to konieczność odrębnego opodatkowania przez podatnika kwoty otrzymanych odsetek, a odrębnie przychodów z właściwej działalności gospodarczej według odpowiedniej stawki (która również może wynosić 3 proc. przychodów).

Jak jest w przypadku odsetek dopisywanych do firmowego konta walutowego?

- Opodatkowanie takich odsetek wygląda analogicznie. Kwestią do rozstrzygnięcia jest jedynie sposób przeliczenia wartości otrzymanych odsetek w obcej walucie na walutę polską. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o PIT wartość takiego przychodu należy ustalić według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (zaksięgowania odsetek na rachunku).

Paweł Nocznicki, starszy konsultant w Accreo Taxand

Rozmawiał PRZEMYSŁAW MOLIK

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK