| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Firma po szkodzie, polisa będzie droższa

Po kilku latach nieprzerwanych spadków stawek za ubezpieczenia mienia firm w tym roku branża ubezpieczeniowa spodziewa się stabilizacji, a nawet niewielkiego wzrostu cen.

- Sygnałem zwiastującym możliwość wzrostu stawek może być zauważalny wzrost stosunkowo niewielkich, na 5-10 mln zł, szkód wynikających z pożarów magazynów czy kilka większych zdarzeń, takich jak np. pożar w Drosedzie - mówi Marcin Broda.

Z wyższymi stawkami będą się musieli więc pogodzić posiadacze magazynów, szczególnie tych zbudowanych w nowej technologii. Przy pożarze, który wybuchnie w stalowej konstrukcji, strażacy koncentrują się na zapobieganiu rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie budynki. Do środka nie wchodzą, że względu na ryzyko zawalenia się takiej konstrukcji. Efekt jest taki, że o ile przy starych magazynach z cegły czy betonu czasem udawało się uratować część majątku, o tyle teraz o to coraz trudniej. Z tego też powodu z wyższymi stawkami będą musieli pogodzić się np. przedsiębiorcy z branży przetwórstwa drzewnego, czyli np. producenci mebli, czy też z przetwórstwa rolno-spożywczego.

Rynek ubezpieczeń mienia firm w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BROKERZY O PERSPEKTYWACH UBEZPIECZEŃ DLA FIRM

• W styczniu umowy są zawierane na podstawie ubiegłorocznych umów reasekuracyjnych. Skutki wzrostu stawek za reasekurację o około 10 proc. w nowych umowach zobaczymy dopiero pod koniec I kwartału - mówi Jacek Kliszcz, prezes Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

• Ubezpieczyciele straszą wzrostem stawek, ale gdy patrzy się na konkretnie zawarte umowy, na razie tego nie widać. Przy dobrym poziomie szkodowości wciąż można liczyć na obniżki. Ewentualne pierwsze propozycje podwyżek pojawią się mniej więcej w połowie roku - mówi Krzysztof Bromka, prezes firmy brokerskiej Nord Partner.

• Mimo podwyżek stawek za reasekurację, nie jest pewne, że stawki spłacone przez firmy za ubezpieczenia wzrosną. Mamy ostrą konkurencję na tym rynku, która w ostatnich kilku latach powodowała ciągły spadek stawek - mówi Leszek Niedałtowski, wiceprezes firmy brokerskiej STBU.

• Podwyżki stawek sygnalizują zarówno reasekuratorzy, jak ubezpieczyciele, jednak, jak dotąd, polski rynek nie odzwierciedla tych zapowiedzi. Za utrzymaniem tendencji spadkowej przemawia to, że towarzystwa nadal odnotowują dobre wyniki w tym segmencie. Wzrost może zależeć od tego, jak ostatecznie kryzys wpłynie na branżę ubezpieczeniową - mówi Artur Grześkowiak, wiceprezes zarządu Gras Savoye Polska.

Marcin Jaworski

marcin.jaworski@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK