| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 411 bankructw firm w 2008 roku

411 bankructw firm w 2008 roku

Wyraźne pogorszenie sytuacji gospodarczej nie spowodowało w 2008 roku wzrostu liczby firm, które ogłosiły upadłość. W tym roku liczba bankructw może być nawet dwukrotnie większa.

- Najmniej upadłości będzie w przemyśle spożywczym i usługach konsultingowych i prawnopodatkowych. Ta ostatnia branża może mieć nawet większe obroty niż wcześniej, gdyż wiele przedsiębiorstw będzie poddanych restrukturyzacji lub fuzjom, a więc wzrośnie popyt na doradztwo w sprawie tego, jak ten trudny okres przetrzymać - uważa Marcin Piątkowski. A gdzie może być w tym roku najwięcej bankructw?

- Branżami najbardziej zagrożonymi upadłościami są budownictwo i handel hurtowy. Wiele firm budowlanych walczy o przetrwanie - mówi Marcin Siwa.

Już w ubiegłym roku rozpoczęło się postępowanie upadłościowe w 55 firmach związanych z budownictwem. Problemy właścicieli hurtowni mogą wynikać ze struktury finansowania ich działalności. Takie firmy mają duże obroty w relacji do posiadanych kapitałów. Opierają się głównie na kredycie kupieckim i bankowym. Utrudniony dostęp do tego rodzaju finansowania może doprowadzić do utraty płynności i bankructwa. Nawet dochodowa firma, która w terminie nie dostanie zapłaty za towar lub usługę, a której bank odmówi finansowania, może zbankrutować. Szacuje się, że właśnie taka jest przyczyna ok. 30 proc. bankructw na całym świecie.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

OPINIA

Anna Maria Pukszto, radca prawny, partner w kancelarii Salans

Wciąż zbyt wiele osób mylnie utożsamia upadłość z upadkiem. Z upadłości można wyjść obronną ręką, bo obowiązująca ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze, obok ścieżki likwidacyjnej, umożliwia otwarcie upadłości ze ścieżką układową. Kluczem do sukcesu są proponowane sposoby restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli nie spodobają się wierzycielom, układ nie zostanie przez nich przyjęty. Będzie to równoznaczne ze zmianą przez sąd ścieżki postępowania z układowej na likwidacyjną i wejściem do spółki syndyka. Typowe, wciąż preferowane przez dłużników propozycje układowe, to redukcja, rozłożenie na raty i odroczenie terminu zapłaty zobowiązań. Istnieją jednak sposoby restrukturyzacji, które pozwalają wierzycielom na przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwem upadłego albo samym upadłym. W określonych przypadkach właśnie takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK