| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Środki unijne powinny być bez PIT

Środki unijne powinny być bez PIT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o stanowisko w sprawie opodatkowania środków unijnych przyznawanych w ramach Działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


W piśmie skierowanym do ministra finansów rzecznik praw obywatelskich (RPO) wskazał na problem osób fizycznych korzystających ze środków finansowych przyznawanych w ramach Działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: PO KL). Chodzi o środki przyznawane na rozwój przedsiębiorczości w kwocie do 40 tys. zł oraz wsparcia pomostowego wypłacanego miesięcznie w okresie do 6 lub 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji.

Problem dotyczy tego, czy pieniądze otrzymywane w ramach programu przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu.

RPO wskazał, że w ocenie instytucji zajmującej się jego wdrażaniem środki przekazane uczestnikom projektu nie podlegają zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT. Przepis zwalnia z podatku dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. W piśmie wskazano, że minister nie odpowiedział na prośbę instytucji zarządzające PO KL o wydanie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, które otrzymały wymienione środki finansowe w 2008 roku. W ocenie rzecznika kwestia opodatkowania dofinansowania ze środków unijnych jest obecnie niezwykle istotna i należy ją pilnie uregulować. Uważa on, że brak jednoznaczności w zakresie wysokości dofinansowania w sposób istotny może utrudniać beneficjentom nie tylko przygotowanie niezbędnych dokumentów, ale również rzetelną analizę dochodowości planowanych przedsięwzięć.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK