| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej formalności dla przedsiębiorców

Mniej formalności dla przedsiębiorców

Łatwiej będzie założyć spółkę kapitałową i zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca będzie miał więcej praw podczas kontroli urzędników.


W 2009 r. wchodzi w życie wiele nowych regulacji związanych z prawem gospodarczym. Część z nich zaczęła już obowiązywać od nowego roku. Od 1 stycznia przedsiębiorcy mogą zawierać umowy najmu nawet na 30 lat. Długoletnie umowy gwarantują trwałość stosunku najmu. Zależy na tym szczególnie najemcom i wynajmującym duże powierzchnie komercyjne oraz tym, którzy ponieśli znaczne wydatki na zaadaptowanie lokali (obiektów). Do tej pory umowa terminowa po dziesięciu latach przekształcała się w umowę na czas nieoznaczony. Łatwiej było taką umowę wypowiedzieć. W przypadku umów na czas oznaczony to strony decydują, kiedy i w jakim terminie możliwe jest wypowiedzenie i tylko w wyjątkowych przypadkach mają tu zastosowanie terminy ustawowe, np. gdy najemca nie płaci czynszu.

Dzięki obowiązującej od nowego roku nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych więcej będzie też działek budowlanych w miastach. Znosi ona długotrwałą i uciążliwą dla inwestorów procedurę przekwalifikowywania gruntów rolnych położonych w obrębie miast na cele budowlane. Przynosi też wymierną korzyść finansową właścicielom gruntów. Do tej pory (poza pewnymi wyjątkami np. budownictwo mieszkaniowe) musieli oni wnosić opłaty: jednorazową oraz roczne - przez 10 lat. Teraz są z tego zwolnieni. Automatyczne przekwalifikowanie gruntów rolnych na cele budowlane nie oznacza jednak, że zawsze będą mogły być one zabudowane. Tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego - inwestor przed wystąpieniem o pozwolenia na budowę musi uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A taka decyzja może być wydana, jeśli są spełnione pewne warunki - w tym jeśli zabudowana jest działka sąsiednia, teren ma dostęp do drogi publicznej, istniejące lub planowane uzbrojenie jest wystarczające do zamierzenia budowlanego. Jeśli warunki do wydania takiej decyzji nie zostaną spełnione - sama nowelizacja niewiele inwestorom pomoże.

8 stycznia wchodzi w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Jedna z najistotniejszych zmian, jaką wprowadza - to obniżenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych. Do tego, by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wystarczy kapitał zakładowy w wysokości 5 tys. zł (do 8 stycznia 50 tys. zł). Do założenia spółki akcyjnej wystarczy 100 tys. zł (do 8 stycznia 500 tys. zł).

Zdaniem ekspertów kapitał zakładowy nie stanowi gwarancji dla wierzycieli. Może być wypłacony w każdej chwili, poza tym wiele spółek ma kapitał na minimalnym poziomie, a zawiera kontrakty na wiele milionów złotych. Zamiast kapitału zakładowego ochronie wierzycieli miała służyć instytucja testu wypłacalności, ale nie wprowadzono jej zmieniając przepisy kodeksu spółek handlowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK