| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mają mniej czasu na złożenie do OHP wniosku o refundację

Firmy mają mniej czasu na złożenie do OHP wniosku o refundację

Przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na złożenie wniosków o refundację wynagrodzeń zatrudnionych młodocianych.

Pracodawca złoży wniosek o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń do wojewódzkich komend OHP przed zawarciem z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. W związku z tym zmieni się termin składania wniosków. Zostanie przesunięty z 15 listopada na 31 lipca. Tak przewiduje projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom. Miało ono wejść w życie 1 stycznia 2009 r. OHP negatywnie rozpatrzy wniosek przedsiębiorcy, jeśli podpisze on umowę z młodocianym przed dniem lub w dniu złożenia wniosku.

Projekt przewiduje, że OHP będzie zobowiązany do zawarcia umowy na cały okres przygotowania zawodowego. Do tej pory praktykowane było często zawieranie umów na krótsze okresy, np. roczne.

Projektowane rozporządzenie pozwoli na udzielanie pomocy publicznej pracodawcom, którzy zatrudnią pracowników młodocianych w ciągu najbliższych pięciu lat (do końca 2013 r.) na zasadach określonych rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008. Rozporządzenie unijne obowiązuje od 1 lipca 2008 r. i zawiera nowe regulacje udzielania firmom pomocy publicznej na szkolenia.

O refundację mogą ubiegać się pracodawcy, którzy na podstawie zawartej z młodocianym umowy o przygotowanie zawodowe wypłacają mu wynagrodzenie, a do ZUS odprowadzają składki ubezpieczeniowe (emerytalną, rentową i wypadkową). Kwota refundacji zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału i zaawansowania młodocianego w nauce.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK