| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Mimo że nie jest to wprost określone, przy dokonywaniu korekty odliczeń od paliwa do samochodów z kratką, najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w okresie, którego dotyczy korekta.


• Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozstrzygnął sprawę polskiego zakazu odliczania VAT od samochodów osobowych i paliwa do nich na korzyść podatników, uznając że rozszerzenie obowiązujących w tym zakresie zakazów jest sprzeczne z unijnym prawem. Co takie rozstrzygnięcie oznacza dla podatników?

- Przede wszystkim podatnicy będą mogli skorygować swoje wcześniejsze rozliczenia z tytułu VAT i uwzględnić w nich nieodliczony wcześniej podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa do samochodów typu kratki lub spełniające tzw. wzór Lisaka. W przypadku podatników posiadających większe floty samochodowe, takie korekty będą oznaczać duże oszczędności.

Po drugie, podatnicy, którzy używają takich samochodów, będą mogli na bieżąco odliczać podatek naliczony związany z zakupem paliwa do tych samochodów.

Rozstrzygnięcie wpłynie również na kwestię odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem czy leasingiem samochodów, zarówno jeśli chodzi o ewentualną korektę odliczenia, jak i odliczenie bieżące zakupu.

• A możemy na przykładzie wyjaśnić, kogo konkretnie to orzeczenie dotyczy?

- Dotyczy ono w zasadzie wszystkich podatników uprawnionych do odliczania podatku VAT, którzy posiadają samochody spełniające wymogi określone dla tzw. kratek lub tzw. wzoru Lisaka. Orzeczenie to dotyczy również tych podatników, którzy w przyszłości nabędą samochody spełniające takie warunki.

• W jaki sposób można zatem będzie odzyskać nadpłacony VAT? Potrzebna będzie korekta rozliczenia VAT za 2004 rok i następne?

- Tak, w celu odzyskania podatku, który nie został odliczony, należy złożyć wnioski o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowaną deklaracją VAT za dany okres.

Jak to wygląda od strony technicznej? W jaki sposób dokonać szybko korekty? Wypełnić ponownie deklaracje VAT? Na jakim wzorze, tym, który obowiązuje obecnie, czy też takim, jaki obowiązywał w okresie, którego miałaby dotyczyć korekta?

- Niestety, proces korekty może być czasochłonny, wymaga bowiem wyselekcjonowania faktur, poprzednio nieodliczonych, a dotyczących paliwa, lub z tytułu których odliczenie było dokonane tylko częściowo (zakup, leasing). Warto pamiętać, że w przypadku gdy podatnik posiadał również inne samochody, niespełniające ani wymogów kratek, ani tzw. wzoru Lisaka, należy wyłączyć z ewentualnej korekty podatek naliczony z tego tytułu. Wybrane, właściwe faktury należy sumować i przyporządkować do właściwych okresów rozliczeniowych, tak aby uzyskać kwoty korekty danych deklaracji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK