| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Aby odzyskać VAT od paliwa, potrzebna jest korekta

Mimo że nie jest to wprost określone, przy dokonywaniu korekty odliczeń od paliwa do samochodów z kratką, najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w okresie, którego dotyczy korekta.

Mimo iż nie jest to wprost określone, wydaje się, że najwłaściwsze byłoby składanie korekt na wzorach obowiązujących w danym okresie, którego dotyczy korekta.

• Czy orzeczenie ETS będzie miało także przełożenie na zakup nowych samochodów osobowych oraz ich leasing?

- Chociaż wyrok dotyczył kwestii odliczania VAT przy nabyciu paliwa, jego konkluzje dotyczą również kwestii odliczania podatku przy nabyciu czy leasingu samochodów. Zatem podatnicy, którzy obecnie nabywaliby samochody spełniające warunki określone dla kratek czy zgodne z tzw. wzorem Lisaka, byliby uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu czy leasingu. Może to wpłynąć pozytywnie również na sprzedaż nowych samochodów, co w obecnej, trudnej dla branży motoryzacyjnej sytuacji byłoby zdecydowanie wskazane.

• Trybunał stwierdził też, że sądy krajowe powinny rozważyć, czy również wzór Lisaka nie stanowi nadmiernego rozszerzenia ograniczeń w odliczaniu VAT. Po co takie odesłanie i co z niego wynika dla podatników?

- ETS nie rozstrzyga kwestii dotyczących ani prawa krajowego, ani stanu faktycznego. Daje jedynie wskazówkę sądom krajowym dotyczącą właściwej interpretacji przepisów wspólnotowych istotnych w sprawie. Ponieważ w tej kwestii, w świetle konkluzji płynących z wyroku ETS, sytuacja wydaje się nie budzić wątpliwości, można uznać, że wyrok WSA nie zmieni w żadnym stopniu sytuacji podatników.

Fot. Marek Matusiak

Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & McKenzie

Rozmawiał MAREK KUTARBA

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK