| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy uzyskają ulgi podatkowe

Przedsiębiorcy uzyskają ulgi podatkowe

Przedsiębiorstwa, które złożyły wiosek o udzielenie pomocy na restrukturyzację, będą mogły ją otrzymać do 9 grudnia 2009 r.


NOWE PRAWO

W związku z przedłużeniem przez Komisję Europejską okresu obowiązywania programu pomocowego na restrukturyzację niektórzy przedsiębiorcy, znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, będą mogli do 9 października 2009 r. skorzystać ze wsparcia w spłacie zobowiązań podatkowych udzielanych na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa. Chodzi w szczególności o takie zobowiązania jak: umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej.

Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację z 11 września 2007 r. (Dz.U. nr 179, poz. 1266) przewidywały, że przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o udzielenie pomocy na restrukturyzację w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, mogli ją otrzymać jedynie do 31 grudnia 2007 r. Ze względu na to, że wiele wszczętych postępowań w tych sprawach nie zostało zakończonych, termin udzielania pomocy na restrukturyzację został przedłużony.

Dzięki zmianie terminu organy podatkowe będą mogły zakończyć prowadzone postępowania i wydać decyzję o udzieleniu pomocy. Nowelizacja tego rozporządzenia przyjęta 2 grudnia 2008 r. (Dz.U. nr 223, poz. 1467) określa także, że ze zwolnienia notyfikacji Komisji Europejskiej wyłączono tych przedsiębiorców, którzy nabyli aktywa innej firmy, która wcześniej otrzymała pomoc na ratowanie i restrukturyzację przed zbyciem aktywów, chyba że minęło 10 lat od udzielania takiego wsparcia. Zmienione przepisy weszły w życie 18 grudnia.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK