| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy niechętnie organizują prace interwencyjne

Firmy niechętnie organizują prace interwencyjne

Zbyt niska refundacja za zatrudnianie bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych i konieczność zapewnienia im pracy przez rok zniechęca firmy do korzystania z tego instrumentu aktywizacji.


Firma, która chce zatrudnić bezrobotnych w ramach zorganizowanych przez siebie prac interwencyjnych, musi złożyć wniosek do urzędu pracy. Po jego weryfikacji starosta zawiera umowę z pracodawcą, który je organizuje. Zdaniem przedstawicieli PUP prace interwencyjne nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród firm.

- W naszym regionie tylko sześć firm w latach 2006-2008 zorganizowało te prace - mówi Małgorzata Jankowska, starszy inspektor PUP w Aleksandrowie Kujawskim.

W Piotrkowie Trybunalskim w 2006 roku było zorganizowanych 97 takich prac.

- W tym roku będzie ich 65 - mówi Dorota Cudzich, zastępca dyrektora PUP w Piotrkowie Trybunalskim.

Zdaniem przedstawicieli PUP o niewielkim zainteresowaniu firm pracami interwencyjnymi decyduje zbyt mała refundacja, w stosunku do obowiązków na nich ciążących. Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą utrzymać przez dwa lata, a duże firmy przez trzy lata dotychczasowy stan zatrudnienia na poziomie nie niższym niż średnie zatrudnienie z ostatnich 12 miesięcy albo stan zatrudnienia z dnia składania wniosku o pomoc, o ile jest on wyższy od średniego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy.

- Ponadto mają obowiązek zatrudniać bezrobotnego przez co najmniej 12 miesięcy i nie mogą rozwiązać z nim umowy o pracę z innej przyczyny niż naruszenie przez niego obowiązków pracowniczych - mówi Anna Szczęsny-Michalak, kierownik działu instrumentów i programów rynku pracy PUP w Tychach.

Dodaje, że w zamian pracodawca może otrzymać od około 3830 zł do 7660 zł w okresie refundacji wynoszącym od 6 do 12 miesięcy

Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 późn. zm.) wskazuje, że na sześć miesięcy można zatrudnić w ramach prac interwencyjnych m.in. długotrwale bezrobotnych i do 25 roku życia, kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, a także bezrobotnych, którzy ukończyli 50 lat, nie posiadają kwalifikacji zawodowych czy doświadczenia. Z kolei na rok firmy mogą zatrudnić tylko niektórych z nich, np. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 25 lat. Fundusz Pracy przeznaczy na prace interwencyjne w 2009 roku 200 mln zł.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK