| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy dostaną środki na etaty dla naukowców

Firmy dostaną środki na etaty dla naukowców

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie kosztów zatrudnienia pracowników prowadzących badania naukowe.


Zmiana prawa

Jednostki naukowe, uczelnie wyższe oraz prywatne firmy otrzymają dotacje do zatrudnienia naukowców na podstawie umowy o pracę lub np. umowy zlecenia. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie programu Mobilność w Nauce - wsparcie mobilności pracowników sektora badawczo- rozwojowego.

Przewiduje ono, że resort nauki będzie przekazywał dofinansowania na zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę) pracowników naukowych, którzy już pracują w jednostkach naukowych lub uczelniach, oraz na świadczenie usług (na podstawie umowy cywilnoprawnej) przez przedsiębiorców prowadzących badania naukowe. Dopłaty otrzymają też uczelnie, jednostki naukowe lub firmy, które zatrudnią naukowców pracujących dotychczas w prywatnych przedsiębiorstwach. Ich zatrudnienie musi jednak przyczynić się do polepszenia współpracy placówek naukowych z firmami i ułatwiać komercjalizację wyników badań naukowych.

Aby ubiegać się o dofinansowanie, placówki naukowe i firmy będą musiały składać wnioski do resortu nauki (wzór wniosku jest załączony do rozporządzenia). Decyzję o przekazaniu środków poszczególnym wnioskodawcom będzie podejmował minister nauki i szkolnictwa wyższego. Ich wysokość zostanie ustalana w umowie o dofinansowanie, ale nie będzie mogła przekroczyć 70 proc. kosztów wynagrodzenia naukowca ponoszonych przez pracodawcę. Dopłaty będą przysługiwać maksymalnie przez dwa lata.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »