| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polskie spółki uzyskają łatwiejszy dostęp do amerykańskiej giełdy

Polskie spółki uzyskają łatwiejszy dostęp do amerykańskiej giełdy

Polskie spółki, zależne od spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, nie będą musiały przygotowywać raportów według amerykańskich standardów rachunkowości.


Amerykańskie spółki giełdowe będą stosowały Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) - zaproponowała harmonogram obowiązkowego przyjęcia MSSF przez emitentów z USA. Zakłada on możliwość przejścia spółek na MSSF już w 2009 roku, natomiast obowiązek od 2014 roku.

Piotr Michalczyk, starszy menedżer w dziale audytu PricewaterhouseCoopers twierdzi, że na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) jest obecnie jedna spółka, która raportuje według amerykańskich standardów tzw. US GAAP. Jest to Central European Distribution Corporation (produkcja i dystrybucja alkoholi). Jest ona notowana również na pozagiełdowym regulowanym rynku akcji w USA (NASDAQ).

- Jednak zmiana przepisów może spowodować, że spółki polskie, zależne od spółek amerykańskich, które nie są notowane na GPW, będą mogły zrezygnować ze sprawozdawczości grupowej według US GAAP - podkreśla nasz rozmówca.

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli przygotowywać jedno sprawozdanie finansowe według MSSF zarówno dla celów statutowych, jak i grupowych.

Według Jacka Gdańskiego, dyrektora zarządzającego PKO Inwestycje, to bardzo dobra zmiana. Pozwoli na obniżenie kosztów rachunkowych polskich spółek, które obecnie muszą dokonywać uzgodnień sprawozdawczości tworzonej według MSSF ze standardami amerykańskimi. Z drugiej strony ułatwi dokonywanie inwestycji przez firmy notowane w Stanach Zjednoczonych w papiery wartościowe emitowane przez podmioty (w tym polskie) raportujące na podstawie MSSF. Obniży to również koszty związane z audytem, który będzie przeprowadzany według jednolitych zasad.

- Od wielu lat problemem był proces ujednolicania amerykańskich i międzynarodowych standardów. Trzeba było kryzysu finansowego, aby została podjęta decyzja o przyjęciu przez amerykańskie spółki giełdowe MSSF - twierdzi nasz rozmówca.

Ważne!

Po wprowadzeniu w Stanach Zjednoczonych MSSF inwestorzy dostaną porównywalne sprawozdania finansowe spółek notowanych zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskiej

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK