| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec natychmiastowych egzekucji decyzji podatkowych

Koniec natychmiastowych egzekucji decyzji podatkowych

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy nie będą musieli już płacić podatku wynikającego z decyzji podatkowej jeszcze przed jej uprawomocnieniem się.

Decyzja, która trafia do podatnika po rozstrzygnięciu dyrektora izby skarbowej, staje się decyzją ostateczną. Wniesienie od niej skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego nie wstrzymuje automatycznie wykonalności tej decyzji. A zatem mimo zaskarżenia jej do sądu, gdy wynika z niej jakaś należność do zapłaty, trzeba ją uiścić. Niemniej możemy starać się o wstrzymanie wykonania takiej decyzji. Do tego potrzebny będzie jednak wniosek, chociaż wstrzymanie wykonania decyzji może też nastąpić z urzędu (izba skarbowa, której rozstrzygnięcie jest zaskarżane, może to uczynić z własnej woli).

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

OPINIE

TOMASZ ROLEWICZ

doradca podatkowy PricewaterhouseCoopers

Nowe przepisy podatkowe działają na korzyść podatnika. Mimo że urząd skarbowy po wydaniu decyzji wciągnie nas na listę swoich dłużników i nie otrzymamy od niego zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami, to i tak najważniejsze jest to, że nie musimy płacić mu spornego podatku. Dla wielu mikroprzedsiębiorców natychmiastowa egzekucja z decyzji podatkowej, jak miało to miejsce dotąd, kończyła się ruiną finansową. Teraz pojawia się szansa, że zanim urząd wyegzekwuje należność, sprawę rozpatrzy wcześniej izba skarbowa. Ta zaś jest instytucją bardziej propodatnikową niż urząd.

MARCIN BARAN

dyrektor w Ernst & Young

W przypadku, gdy decyzji pierwszoinstancyjnej (nieostatecznej) nie zostanie nadany rygor natychmiastowej wykonalności, podatnik nie musi dokonywać płatności kwot zaległości podatkowej lub odsetek z niej wynikających. Nie oznacza to jednak, że na rękę byłoby mu przedłużanie postępowania. W przypadku gdy ostatecznie przegra spór, będzie musiał zapłacić zaległość wraz z odsetkami naliczonymi za okres do dokonania płatności (z uwzględnieniem okresów, w których z mocy prawa odsetki nie biegną).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK