| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca skutecznie wniesie sprzeciw, gdy inspektor naruszy przepisy

Przedsiębiorca skutecznie wniesie sprzeciw, gdy inspektor naruszy przepisy

Łączny czas prowadzenia kontroli w firmie będzie krótszy niż dotychczas, a przedsiębiorcy będą mogli wnieść sprzeciw, gdy organ kontroli naruszy przepisy.

Gdyby czynności kontrolne przekroczyły zakres kontroli określony w upoważnieniu lub były przeprowadzone bez upoważnienia, a przedsiębiorca poniósł szkodę, to wówczas będzie miał prawo wystąpić o odszkodowanie. W dodatku dowody uzyskane podczas takiej kontroli nie będą mogły zostać wykorzystane przeciw przedsiębiorcy w postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym-skarbowym.

Zdarza się, że inspektor narusza przepisy podczas kontroli, na przykład prowadzi ją za długo albo wszczyna ją, wówczas gdy w firmie jest już prowadzona inna kontrola.

Przedsiębiorca może wówczas zgłosić sprzeciw wobec inspekcji i w ten sposób wstrzymać czynności kontrolne aż do czasu rozpatrzenia jego skargi. Natomiast w razie wniesienia zażalenia na sposób rozpoznania sprzeciwu wstrzymanie czynności kontrolnych następuje aż do czasu jego rozpatrzenia (zazwyczaj czas rozpatrzenia sprzeciwu wynosi trzy dni robocze).

W czasie wstrzymania czynności kontrolnych inspektorzy będą mogli jednak zabezpieczyć dowody mające związek z zakresem kontroli, na przykład: dokumenty, informacje, próbki, wyroby oraz inne nośniki informacji, aby przedsiębiorca nie zlikwidował tych, które świadczą przeciwko niemu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »