| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 roku będzie miała zastosowanie do celów podatków dochodowych, VAT oraz akcyzy do końca 2009 roku.

ZMIANA PRAWA

Opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Rozporządzenie wprowadza do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości nową PKWiU, która dostosowuje polską klasyfikację statystyczną do klasyfikacji przyjętej w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 451/2008 z 23 kwietnia 2008 r.

PKWiU ma również zastosowanie do celów podatkowych. W tym jednak przypadku rozporządzenie wprowadza przepis przejściowy. Do celów opodatkowania VAT, podatkiem dochodowym od osób fizycznych, podatkiem dochodowym od osób prawnych, podatkiem zryczałtowanym, kartą podatkową oraz do celów poboru akcyzy i oznaczania wyborów znakami akcyzy na terytorium kraju do 31 grudnia 2009 r. będzie miała zastosowanie dotychczasowa PKWiU z 1997 roku.

W przypadku akcyzy przedłużenie możliwości stosowania obecnej klasyfikacji zostało przewidziane na wypadek, gdyby nowa ustawa o podatku akcyzowym (w przyszłym tygodniu rozpatrzy ją Senat), w której zastosowana będzie klasyfikacja w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN), nie weszła w życie od 1 stycznia 2009 r. W takiej sytuacji przepis przejściowy rozporządzenia pozwoli na dalsze stosowanie PKWiU z 1997 roku do 31 grudnia 2009 r. w obowiązującej ustawie akcyzowej z 23 stycznia 2004 r.

Rozporządzenie jest opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 207, poz. 1293 i wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK