| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zasada walutowości nie wpływa na rozliczenie podatku

Zasada walutowości nie wpływa na rozliczenie podatku

Nowelizacja kodeksu cywilnego i prawa dewizowego zniesie zasadę walutowości. W konsekwencji zobowiązania pieniężne będą określane w walutach obcych, a nie tylko w złotych. Nie wpłynie to na rozliczenia z fiskusem, bo cała dokumentacja podatkowa musi być prowadzona w złotych.


ZMIANA PRAWA

Dzięki zniesieniu zasady walutowości nowelizacją kodeksu cywilnego oraz prawa dewizowego, która czeka na podpis prezydenta, możliwe będzie określanie zobowiązań pieniężnych na terytorium kraju w walucie obcej. Jednocześnie dłużnik będzie miał prawo spełnienia świadczenia w walucie krajowej, o ile ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna nie zastrzeże spełnienia świadczenia w walucie obcej.

- Jest to zmiana korzystna dla polskich przedsiębiorców, umożliwiająca większą elastyczność w kształtowaniu cen, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne wahania kursów walut - ocenia Marek Wojda, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie.

Pojawia się pytanie, jak zmiany w prawie cywilnym i dewizowym wpłyną na rozliczenia podatkowe. Eksperci odpowiadają, że nie wpłyną, bo dokumentacja podatkowa i tak musi być prowadzona w walucie polskiej.

Zasada walutowości zawarta jest w dotychczasowym art. 358 kodeksu cywilnego. Jak tłumaczy Ewelina Lelito, konsultant podatkowy w BDO Numerica, zasada ta stanowi o konieczności wyrażania zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski w walucie polskiej. Wyjątki od zasady walutowości były uregulowane w art. 9 pkt 15 prawa dewizowego.

- Z przepisów tych wynika konieczność uzyskania zezwolenia dla płatności w walutach obcych wyłącznie w zakresie krajowego obrotu profesjonalnego. W praktyce jednak kontrahenci w wewnętrznym obrocie profesjonalnym stosowali klauzule waloryzacyjne - podkreśla Ewelina Lelito.

Również Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Prawniczej Magnusson twierdzi, że zniesienie zasady walutowości ma na celu zdjęcie z przedsiębiorców każdorazowego obowiązku uzyskiwania zezwolenia od prezesa NBP na zawarcie umowy przewidującej rozliczenie w walucie obcej.

Zniesienie zasady walutowości będzie dotyczyć transakcji pomiędzy przedsiębiorcami będącymi rezydentami polskimi.

Doktor Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW, wyjaśnia, że omawiana nowelizacja jest zmianą sensowną i bardzo pożądaną. Już od dawna był podnoszony postulat takiej zmiany, a stał się on szczególnie palący po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i w kontekście planowanego przyjęcia euro.

Zmiana przepisów oznacza, że zobowiązania pieniężne będą mogły być wyrażane i wykonywane w walutach obcych bez konieczności uzyskiwania zezwolenia dewizowego.

- Zasadą będzie, że zobowiązanie pieniężne wyrażone w walucie obcej jest wykonywane w walucie polskiej. Jednak strony umowy mogą w umowie postanowić inaczej, tzn. jeżeli zamierzają wykonać zobowiązanie w walucie obcej, powinny to wyraźnie w umowie uregulować - tłumaczy Maciej Hadas, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK