| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Aby otrzymać zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, firmy będą musiały m.in. złożyć pięć oświadczeń, dostarczyć kilkanaście informacji i zabezpieczyć pomoc np. hipoteką.


ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2009 r. zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią takie osoby, będą mogły ubiegać się o dofinansowania do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Firmy ubiegające się o takie wsparcie będą musiały jednak spełnić wiele warunków. Już w trakcie składania wniosku o dofinansowanie lub refundację do jednostki samorządu województwa pracodawcy zostaną zobowiązani do złożenia pięciu oświadczeń, np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w gospodarce lub długach oraz przekazania m.in. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego i informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Konieczne będzie też przedstawienie informacji m.in. o zabezpieczeniu zwrotu pomocy (np. w formie hipoteki, weksla, poręczenia, gwarancji bankowej).

- Tak rozbudowane i kosztowne procedury spowodują, że w praktyce skorzystanie z takiej pomocy dla wielu firm będzie po prostu niemożliwe - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy będą musieli spełnić dodatkowe obowiązki już po zawarciu umowy z jednostkami samorządu wojewódzkiego. W okresie jej obowiązywania ZPChr nie będzie mógł zmniejszyć średniego kwartalnego stanu zatrudnienia niepełnosprawnych o więcej niż 10 proc. Nie będzie mógł także zalegać z wypłatami wynagrodzeń wszystkich pracowników i opłacaniem ich składek ZUS. Na wezwanie jednostki samorządu terytorialnego zostanie zobowiązany do udokumentowania wykonania umowy. Będzie musiał także informować ją o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy (w terminie siedmiu dni od ich wystąpienia). W razie naruszenia choćby jednego warunku umowy pracodawca zostanie zobowiązany do zwrotu kwoty pomocy wraz z odsetkami. W ciągu trzech miesięcy będzie musiał też zwrócić pomoc, jeżeli wezwie go do tego jednostka samorządu lub utraci status ZPChr.

Problemem dla pracodawców może być też fakt, że o przyznaniu rekompensaty mają decydować samorządy, a nie PFRON.

- Obawiam się, że wiele z nich nie jest przygotowanych do realizacji nowych zadań, choć będzie to ich obowiązek już od stycznia - mówi Jan Zając.

Hanna Maliszewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zapewnia, że Mazowsze posiada już wypracowany system organizacyjny do realizacji nowych zadań.

- Są to obowiązki zbliżone do tych, które do tej pory wykonywaliśmy - dodaje.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK