| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy łatwiej uzyskają pieniądze z PFRON

Firmy łatwiej uzyskają pieniądze z PFRON

Od grudnia niepełnosprawni przedsiębiorcy będą składać jeden formularz, aby otrzymać refundację opłaconych składek ZUS.


NOWE PRAWO

Osoby niepełnosprawne prowadzące firmy będą musiały przedstawić mniej dokumentów i danych, aby uzyskać zwrot swoich składek na ubezpieczenia społeczne. Tak wynika z rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, które podpisała minister pracy i polityki społecznej. Wejdzie ono w życie po 14. dniach od ogłoszenia.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że dwa formularze, które obecnie muszą wypełniać niepełnosprawni przedsiębiorcy (wniosek o wypłatę refundacji o symbolu Wn-U oraz miesięczna informacja m.in. o podstawach wymiaru składek o symbolu INF-U-G), zostaną zastąpione jednym formularzem o symbolu Wn-U-G. Informacje, które należy zamieścić w nowym wzorze, pokrywają się z tymi wpisywanymi do starych formularzy. W nowym wniosku niepełnosprawny będzie musiał jednak zamieścić mniej danych niż obecnie (we wniosku i informacji).

Pierwszy wniosek Wn-U-G pracodawcy będą mogli składać za listopad. Do końca tego roku mogą oni jednak składać także dotychczasowy wniosek Wn-U oraz informację INF-U-G.

Projekt przewiduje też, że niepełnosprawni przedsiębiorcy nie będą musieli także rejestrować się w PFRON na 30 dni przed złożeniem pierwszego wniosku o refundację. Będą mogli to zrobić w dniu jego złożenia. Osoba prowadząca firmę, która nie złożyła w terminie wniosku o refundację składek w okresie od stycznia do października tego roku, do końca grudnia będzie mogła ubiegać się o zwrot opłaconych składek.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK