REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwestie techniczne decydują o opodatkowaniu

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Tylko kwestie techniczne, które nie pozwalaja wykorzystywać nieruchomości w działalności gospodarczej, mogą spowodować zastosowanie innej stawki podatku niż dla nieruchomości związanych z działalnością.

Z analizy najnowszego orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych wynika, że przyczyną problemów interpretacyjnych przepisów o podatku od nieruchomości są często sprawy techniczne. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy w budynku znajdują się budowle takie jak np. instalacje i urządzenia, jak i sytuacji, gdy nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustalenie kwestii technicznych w takich sytuacjach ma wpływ na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

REKLAMA

Budowla w budynku

REKLAMA

Z wyroku WSA w Białymstoku (sygn. akt I SA/Bk 254/08, nieprawomocny) wynika, że w przypadku gdy w budynku została umieszczona budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, będzie ona stanowiła odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. A zatem - jak podkreślił sąd - opodatkowaniu w takiej sytuacji będzie podlegał zarówno budynek, jak i budowla.

W sprawie chodziło o ustalenie właściwego sposobu opodatkowania urządzeń i maszyn klasyfikowanych do grupy 3, 4, 6 Klasyfikacji Środków Trwałych, które są osadzone na fundamentach i znajdują się w budynkach oraz poza nimi.

Edyta Banach, doradca podatkowy z Ernst & Young, zwraca uwagę, że z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) nie wynika jednoznacznie, gdzie kończy się budowla, a zaczyna budynek. Podatnicy mogą mieć zatem problemy z właściwym zastosowaniem tych przepisów. Ekspert przyznaje jednak, że w przypadku, gdy budowla znajdująca się w budynku stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, co do zasady będzie ona stanowić oddzielny od budynku przedmiot opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Budynek oraz budowla będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, w sytuacji gdy budowla będzie stanowić samodzielny, odrębny od budynku obiekt budowlany, nawet gdy znajduje się ona w tym budynku - wyjaśnia Edyta Banach.

Dodaje, że w przypadku gdy instalacje lub urządzenia są elementami składowymi budynku i w związku z tym są zlokalizowane w tym budynku, innymi słowy - budynek wraz z instalacjami lub urządzeniami znajdującymi się w budynku stanowi jedną funkcjonalną całość, podatkowi od nieruchomości będzie podlegać jedynie budynek.

Decydujące posiadanie

REKLAMA

Ustalenie warunków technicznych ma także znaczenie w przypadku wykorzystania nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (sygn. akt I SA/Gd 418/08, nieprawomocny) rozpatrywał kwestię, czy podmiot, który prowadzi działalność sezonowo, ale przez cały rok jest właścicielem nieruchomości, ma obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości za cały rok.

Jak wyjaśnia Izabela Jaszczołt, menedżer działu badań i rozwoju Alma Consulting Group Polska, obowiązek podatkowy dotyczący opodatkowania nieruchomości należących do przedsiębiorcy jest uzależniony od faktu posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę.

- Uzależnienie okresu w ciągu roku, w jakim nieruchomość jest wykorzystywana, w tym konkretnym wypadku nie ma znaczenia - podkreśla Izabela Jaszczołt.

Wynika to również z wyroku sądu. Ekspert wyjaśnia, że samo posiadanie nieruchomości rodzi domniemanie, że jest ona wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej. W ten sposób jest traktowana również przez jednolite w tej kwestii orzecznictwo.

Izabela Jaszczołt dodaje, że dopiero sposób przeznaczenia nieruchomości wpływa na prawidłową stawkę podatku, jaka powinna zostać zastosowana. Przedsiębiorca nie może bronić się faktem niewykorzystywania w danym momencie nieruchomości, które posiada.

- Nawet używając argumentu nieużytkowania ich ze względu na remont, będzie to nieskuteczne, gdyż nie jest to niewykorzystywanie nieruchomości ze względów technicznych - stwierdza nasza rozmówczyni.

Tylko bowiem kwestie techniczne uniemożliwiające wykorzystywanie nieruchomości w działalności gospodarczej mogą spowodować zastosowanie innej stawki opodatkowania niż przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą, co podkreślał już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (sygn. akt I SA/Ol 220/04).

OPODATKOWANIE NIERUCHOMOŚCI

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:

• Grunty

• Budynki lub ich części

• Budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Maksymalne stawki podatku w 2008 roku:

• 0,71 zł od 1 mkw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

• 19,01 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

• 2 proc. od wartości budowli

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA