| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Działający na szkodę UE trafią do rejestru karnego

Działający na szkodę UE trafią do rejestru karnego

Dane podmiotów gospodarczych skazanych prawomocnie za oszustwa szkodzące interesom finansowym Wspólnot Europejskich będą gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym.


Zmiana prawa 

Krajowy Rejestr Karny będzie miał obowiązek gromadzenia danych podmiotów gospodarczych, które zostały prawomocnie skazane za oszustwo finansowe, korupcję, udział w organizacji przestępczej lub jakiekolwiek inne działanie niezgodne z prawem, szkodzące finansowym interesom Wspólnot Europejskich (WE). Taki jest cel projektu nowelizującego ustawę o Krajowym Rejestrze Karnym (KRK), który przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

Projektowane przepisy przewidują, że w KRK będą gromadzone także informacje na temat osób upoważnionych do reprezentowania lub podejmowania decyzji w imieniu podmiotów gospodarczych, które dopuściły się oszustw szkodzących WE. W Rejestrze mogą znaleźć się także dane na temat osób sprawujących kontrolę nad takimi podmiotami. KRK, po wejściu w życie planowanych zmian, będzie miał obowiązek informowania ministra finansów, ministra rozwoju regionalnego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wyrokach skazujących za przestępstwo wymierzone przeciwko interesom finansowym WE. Za oszustwa wymierzone we wspólnotowe interesy finansowe należy uznać zarówno zachowania odnoszące się do dochodów, jak i do wydatków Wspólnot Europejskich. Dochodami są m.in.: cła, wpływy z VAT oraz wpłaty bezpośrednie państw członkowskich. Do wydatków zalicza się: środki przeznaczone na finansowanie wspólnej polityki rolnej, operacje strukturalne w ramach różnych funduszy, wydatki na administrację, politykę wewnętrzną oraz zagraniczną.

Zmiana ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 292) ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do prawa wspólnotowego.

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »