| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Potwierdzenie numeru VAT pozwala na stosowanie zerowej stawki

Potwierdzenie numeru VAT pozwala na stosowanie zerowej stawki

Jaka jednostka administracji podatkowej w Polsce realizuje zadania związane z wymianą informacji podatkowych z państwami Unii Europejskiej oraz innymi krajami? 


- Jednostką tą działającą z upoważnienia ministra finansów jest Biuro Wymiany Informacji podatkowych. Od 21 czerwca 2006 r. biuro to funkcjonuje w strukturach Izby Skarbowej w Poznaniu. Siedziba biura mieści się w Koninie.

Jakie są podstawowe zadania Biura Wymiany Informacji Podatkowych?

- Do podstawowych zadań Biura Wymiany Informacji Podatkowych należy: wymiana informacji o podatnikach VAT oraz VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym z państwami UE; wymiana informacji o podatkach bezpośrednich z państwami UE oraz z państwami spoza UE; potwierdzanie na wniosek polskich podatników VAT numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii; analiza danych z wymiany informacji podatkowych.

W jakim zakresie mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem polscy podatnicy?

- Obecnie polscy podatnicy VAT mogą kontaktować się bezpośrednio z biurem jedynie w zakresie potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT ich kontrahentów z Unii. Zgodnie z art. 97 ust. 17, 18, 19 ustawy o VAT na wniosek zainteresowanego Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie potwierdza zidentyfikowanie lub nie potwierdza zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Biuro realizuje wnioski składane na piśmie, faksem (nr 063 240 19 89) lub telefonicznie (nr 063 242 33 55), jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: numery.vat@mofnet.gov.pl). Potwierdzeń tych dokonują również urzędy skarbowe. W odpowiedzi na wniosek o potwierdzenie kontrahenta zainteresowany otrzymuje raport z weryfikacji. Jest to istotne z uwagi, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega 0-proc. stawce VAT, pod warunkiem że numer VAT kontrahenta i jego dane rejestracyjne są zweryfikowane poprawnie. Dane te muszą znaleźć się na fakturze stwierdzającej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Potwierdzenie numeru VAT kontrahenta jest jednym z elementów niezbędnych do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Od 1 października 2008 r. zgodnie z nowym regulaminem organizacyjnym Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie nie udziela informacji podatnikom w zakresie stosowania przepisów o VAT w transak- cjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje w tym zakresie podat-nik może uzyskać w Krajowej Informacji Podatkowej pod nr tel. 0801 055 055 lub z tel. komórkowych 022 330 03 30

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska

z Izby Skarbowej w Poznaniu

 

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK