| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie będą rozliczać się z PFRON

Firmy nie będą rozliczać się z PFRON

Pracodawcy otrzymają łącznie zwrot kosztów wynagrodzenia i składek niepełnosprawnego pracownika.


ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych i pobierają z tego tytułu dofinansowania do ich wynagrodzeń, nie będą już musieli co roku rozliczać się z uzyskanej pomocy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwróci im do 75 proc. kosztów płacy (wynagrodzenia i składek ZUS) takich pracowników. Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W Sejmie odbyło się już jego pierwsze czytanie. Teraz prace nad projektem będą kontynuowane w powołanej w tym celu podkomisji. Ma on dostosować polskie przepisy do uchwalonego w ubiegłym miesiącu rozporządzenia KE w sprawie tzw. wyłączeń blokowych.

Posłowie zwrócili uwagę na krótki termin, w jakim należy uchwalić ustawę (mają one wejść w życie już od 1 stycznia 2009 r.).

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, zapewnił, że będzie zabiegał o to, aby Komisja Europejska wydłużyła okres, w którym Polska będzie musiała dostosować nowe przepisy do prawa unijnego.

- Musimy jednak też przygotować zmiany, które byłyby zgodne z prawem unijnym, a jednocześnie mogłyby wejść w życie od 1 stycznia - mówi pełnomocnik rządu.

Podkreśla, że w razie fiaska negocjacji z Brukselą i braku nowych przepisów krajowych, pracodawcy, którzy po 1 stycznia 2009 r. pobieraliby pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych na obecnie obowiązujących zasadach, musieliby się liczyć z koniecznością zwrotu takich pieniędzy. KE mogłaby bowiem uznać, że jest to nieuzasadniona pomoc państwa.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »