| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorca zapłaci za lekarza i operację z własnej kieszeni

Przedsiębiorca zapłaci za lekarza i operację z własnej kieszeni

• Czy przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, jest narażony na utratę świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?


- Rzeczywiście, taka osoba może być narażona na utratę tych świadczeń. Jest to skutkiem przyjętego przez ustawodawcę sposobu określania przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym. Jeśli na przykład przedsiębiorca zawiesi działalność od 14 grudnia do 2 lutego, składek na ubezpieczenia społeczne nie będzie opłacał za okres od 1 stycznia do 28 lutego. ZUS w okresie od 14 do 31 grudnia będzie go nadal traktował jako prowadzącego działalność, mimo że tej działalności faktycznie nie będzie prowadził. Z drugiej strony okres od 3 do 28 lutego będzie traktowany jako okres zawieszenia działalności, mimo że w tym czasie działalność będzie już wykonywana. Jeśli w tym okresie, czyli od 3 do 28 lutego, przedsiębiorca ulegnie wypadkowi, który normalnie byłby uznany za wypadek przy pracy, to nie otrzyma świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, bo zdarzenie to wystąpi w okresie, który nie będzie uważać się za czas trwania ubezpieczenia. Aby zminimalizować ten skutek, przedsiębiorca może zgłosić wznowienie działalności możliwie najpóźniej w danym miesiącu kalendarzowym, najlepiej w ostatnim dniu tego miesiąca, aby od następnego dnia, tj. pierwszego dnia kolejnego miesiąca, korzystać z ubezpieczenia.

• A czy przedsiębiorca może zapobiec utracie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego?

- Niestety, nie. Przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą od miesiąca do dwóch lat. Zgodnie z przepisami przerwa w opłacaniu składek chorobowych powyżej 30 dni powoduje, że ubezpieczony traci świadczenia z tego ubezpieczenia. Przedsiębiorca, żeby móc otrzymać zasiłek chorobowy, będzie musiał po wznowieniu działalności z powrotem opłacać składki przez co najmniej 180 dni. Jeśli zachoruje wcześniej, nie otrzyma zasiłku.

• Istnieje też ryzyko, że w okresie zawieszenia właściciel firmy będzie płacić za pobyt w szpitalu z własnej kieszeni?

- Tak. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje z upływem 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Wobec tego po 30 dniach od zawieszenia działalności przedsiębiorca nie będzie mógł korzystać z świadczeń opieki zdrowotnej, w tym leczenia szpitalnego. Aby się przed tym uchronić, możliwe jest zgłoszenie go do ubezpieczenia jako członka rodziny, o ile na przykład pozostaje w związku małżeńskim i współmałżonek ma swój tytuł do ubezpieczenia. W przeciwnym razie jedyną możliwością utrzymania prawa do świadczeń jest zawarcie z NFZ umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy jednak będzie opłacać składkę od wyższej podstawy, którą stanowi średnia płaca, a nie 75 proc. średniej pensji w sektorze przedsiębiorstw niż w okresie prowadzenia działalności.

Przemysław Stobiński, radca prawny CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK