| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm za likwidacją kaucji gwarancyjnej w VAT

Sejm za likwidacją kaucji gwarancyjnej w VAT

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT, a wśród nich zmianę zakładającą skreślenie krytykowanej przez przedsiębiorców kaucji gwarancyjnej.

Kaucja gwarancyjna w wysokości 250 tys. zł jest warunkiem szybszego uzyskania zwrotu VAT przez podatników rozpoczynających działalność. Zgodnie z uchwaloną w październiku nowelizacją ustawy o VAT, firmy miałyby wpłacać - zamiast 250 tys. zł - zabezpieczenie w wysokości proporcjonalnej do wnioskowanej kwoty zwrotu.

Ministerstwo Finansów zgodziło się jednak także na likwidację zabezpieczenia proporcjonalnego. Stosowną poprawkę wprowadził Senat, a w piątek przyjął ją Sejm.

Posłowie zgodzili się także na zaproponowane przez senatorów zwolnienie przedsiębiorców przekazujących żywność organizacjom pożytku publicznego z konieczności odprowadzenia VAT od takiej darowizny. Obecnie z takiego rozwiązania firmy mogą korzystać w przypadku jej zniszczenia, co nie zachęca do wspierania instytucji charytatywnych.

Co prawda rozwiązanie to jest niezgodne z regulacjami unijnymi, jednak zdaniem Ministerstwa Finansów unijna dyrektywa nie dozna w tym przypadku dużego uszczerbku, a firmy zamiast wyrzucać żywność będą ją przekazywać potrzebującym.

Inna przegłosowana przez Sejm poprawka senacka zakłada skrócenie do trzech okresów rozliczeniowych (miesięcy lub kwartałów w zależności od rodzaju rozliczeń) terminu na rozliczenie VAT bez konieczności składania korekty deklaracji podatkowej. To powrót do koncepcji zgłoszonej w projekcie rządowym. W wersji przyjętej pierwotnie przez Sejm podatnik mógłby dokonać rozliczenia do końca roku podatkowego.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT wprowadza istotne zmiany do ustawy. Zliberalizowane zostaną m.in. warunki korzystania z ulgi na złe długi. Sprzedawca, który nie otrzyma od swojego kontrahenta pieniędzy w ciągu 180 dni, będzie mógł odzyskać zapłacony podatek z urzędu skarbowego.

Skrócony ze 180 dni do 60 dni zostanie podstawowy termin zwrotu VAT. Zwiększony zostanie limit obrotów dla utrzymania statusu małego podatnika - z 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

Nowelizacja umożliwia zakładanie magazynów konsygnacyjnych. Ich funkcjonowanie umożliwi przemieszczanie towarów wewnątrz UE. Nowela wprowadza także możliwość składania deklaracji VAT kwartalnie przez wszystkich podatników, a nie tylko przez małe firmy. Umożliwia także rozliczenie podatku importowego w deklaracji. Obecnie importerzy muszą odprowadzać podatek i potem czekać na jego zwrot.

Sejm zlikwidował też 30-proc. dodatkową karę dla podatników VAT, którzy nieprawidłowo rozliczają się z fiskusem - m.in. firm, które np. zawyżyły kwotę zwrotu podatku lub zaniżyły zobowiązanie podatkowe.

Teraz nowelizacja wraz z przyjętymi poprawkami trafi do podpisu prezydenta. Większość nowych przepisów ma zacząć obowiązywać 1 grudnia br.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK