| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy rzadko łamią zakaz pracy w święta

Firmy rzadko łamią zakaz pracy w święta

1 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono około 30 skarg o naruszenie zakazu pracy w handlu w święta. Tylko w kilku przypadkach inspektorzy stwierdzili naruszenie przepisów.


W Szczecinie osoba sprzedająca w kiosku uciekła przed inspektorami pracy kontrolującymi zatrudnienie w handlu w dni świąteczne. W Zielonej Górze po sprawdzeniu zawiadomienia o naruszeniu zakazu pracy w święto, okazało się że 1 listopada w jednej placówce handlowej pracowało aż 14 pracowników. Większość zgłoszeń, które są zazwyczaj anonimowe, okazuje się jednak fałszywa. W woj. śląskim, po sprawdzeniu 11 zawiadomień (najwięcej spośród wszystkich województw), inspektorzy pracy stwierdzili naruszenie przepisów tylko w jednym przypadku. W województwie mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim tamtejsze okręgowe inspekcje pracy nie otrzymały żadnego zgłoszenia.

- Wiele wskazuje, że pracodawcy i pracownicy przyzwyczaili się już do zakazu pracy handlu w dni świąteczne - mówi Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy.

1 listopada zeszłego roku, gdy zakaz obowiązywał pierwszy raz od momentu wprowadzenia do kodeksu pracy, do PIP wpłynęło około 300 zgłoszeń naruszenia nowych przepisów, czyli dziesięć razy więcej niż obecnie. Pracownicy i pracodawcy coraz rzadziej zwracają się też do inspekcji o poradę prawną lub interpretację przepisów o zakazie pracy w handlu w święta.

Zgodnie z opinią PIP, w święta obowiązkowe wolne mają wszyscy pracownicy instytucji i zakładów, których główną działalnością jest handel, zarówno hurtowy, jak i detaliczny. Wyjątkiem od tej zasady są stacje paliw. Według PIP należy je zaliczyć do placówek usługowych, wykonujących prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zdaniem inspekcji ich pracownicy mogą więc wykonywać pracę w święta.

Kolejnym dniem wolnym od pracy w handlu będzie najbliższy wtorek, czyli 11 listopada - Święto Niepodległości. Dzień ten jest ustawowo wolny dla wszystkich osób zatrudnionych w handlu na podstawie umowy o pracę. Prowadzący działalność handlową mogą jednak w święto zatrudnić osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Muszą jednak pamiętać, że praca w handlu jest wykonywana pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym. Sądy pracy mogą więc orzekać w takich przypadkach, że obie strony powinny zawrzeć umowę o pracę.

Za zawieranie umów cywilnoprawnych, w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, firmom grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK