| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nieodpłatne przekazania za granicę ze stawką 0 proc.

Nieodpłatne przekazania za granicę ze stawką 0 proc.

Od 1 grudnia firma dokonująca darowizny poza terytorium Unii Europejskiej skorzysta z 0-proc. stawki VAT.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, uchwalona przez Sejm 15 października, rozszerzyła definicję eksportu o przypadki nieodpłatnego przekazania. Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young. Wyjaśnia, że zostały zrównane konsekwencje nieodpłatnego przekazania towarów wywożonych poza terytorium UE z wywozem do innego państwa członkowskiego.

Na podstawie obowiązujących przepisów nieodpłatne przekazanie towarów wywożonych do innego państwa członkowskiego stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i po spełnieniu określonych warunków taka czynność może korzystać z opodatkowania 0-proc. stawką VAT.

- Inaczej jest w przypadku wywozu poza terytorium UE. Eksportem jest wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty wyłącznie w wykonaniu odpłatnej dostawy towarów (o której mowa w art. 7 ust 1 ustawy o VAT) - mówi Roman Namysłowski.

Tymczasem, jak podkreśla ekspert, dyrektywa 2006/112 nie zawiera ani definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ani eksportu. Pozwala za to na objęcie dostawy towarów zwolnieniem z opodatkowania (czyli odpowiednikiem polskiej 0-proc. stawki VAT), jeżeli towary zostaną wywiezione poza terytorium kraju - zarówno do innego kraju Wspólnoty, jak i poza nią.

Zdaniem dr. Krzysztofa Biernackiego z firmy Rödl & Partner we Wrocławiu rozszerzenie definicji eksportu może pociągać za sobą dla podatników takie same problemy jak te, które pojawiały się dotychczas przy nieodpłatnym przekazaniu towarów w obrocie krajowym.

- Dotyczy to w szczególności związku przekazania towarów z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przy eksporcie jest to tym bardziej istotne, że jest stosowana stawka 0 proc., która prowadzi do zmniejszenia przychodów budżetowych - mówi Krzysztof Biernacki.

Ekspert jako przykład podaje opodatkowanie przekazania materiałów reklamowych, prezentów o małej wartości lub próbek towarów, które w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT nie stanowią dostawy towarów.

- Przedsiębiorcom bardziej opłacać się będzie dokonanie darowizny traktowanej jako dostawa towaru, przy której odliczą podatek naliczony zarówno przy ich zakupie, jak i następnie eksporcie, niż wyłączenie z obrotu przekazywanych materiałów. Na tym tle może dojść do wielu sporów z organami podatkowymi - przekonuje ekspert.

Senat wniósł poprawki do nowelizacji, ponownie rozpatrzy je Sejm.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK